Чигиринський район

Колись Чигирин був, можна сказати, столицею козацької держави часів Богдана Хмельницького. А ось Чигиринський район сучасний – досить віддалена від великих міст українська провінція на Черкащині, з не найкращими автомобільними дорогами, з напіврозваленими хатами-мазанками у селах, але зате – з визначною історією і безліччю цікавих місць.

Центр району – місто Чигирин. На високому горбі, де колись розташовувавалась укріплена козацька фортеця, за радянської влади було встановлено величний пам’ятник Богдану Хмельницькому. Його видно здалеку, ще на під’їзді до Чигирина з боку Черкас. Під горою розташований новобуд часів незалежності – відбудована резиденція гетьмана Хмельницького, а також досить ошатний музей. Також у Чигирині знаходиться археологічний музей. В містечку можна перекусити, в Чигирині є пара кафешок традиційної сучасної кухні та піцерія. Також при потребі у Чигирині можна переночувати у готелі, у якому є номери з прийнятними цінами.

На відстані 11 км від Чигирина, на березі р. Тясмин, розташоване с. Стецівка, на околиці якого облаштований ще один, досить цікавий туристичний об’єкт – этнографічний комплекс “Козацький хутір”. Це реконструкція стародавнього поселення козаків, що складається з декількох хат, козацької церкви, млина та невеликого господарства. Виглядає все досить реалістично, хоч кіно про козаків знімай, ось якби тільки не сучасні електричні стовпи… Дорогу до комплексу легше запитати у місцевих жителів.

Карта туристичних маршрутів Чигиринського району
Карта туристичних маршрутів Чигиринського району

Суботів – це батьківшина гетьмана України Богдана Хмельницького. У Суботові Богдан, вірогідно, народився. І у Суботові був похований в Іллінській церкві, відомій кожному українцю, бо зображена вона на банкноті в 5 гривень. Незважаючи на те, що ніхто не знає, де знаходиться могила Богдана насправді (чи то козаки переховали гетьмана у таємномі місці, чи то поляки розорили могилу), в Іллінській церкві встановлено символічний надгробок над могилою Богдана Хмельницького. Також у Суботові, при бажанні, ви легко знайдете ще одне пам’ятне місце, де козаки напували своїх коней – “Три криниці”. Радянська влада присвячувала його дружбі трьох братерських народів – українського, російського та білоруського. У Суботові побудовано два ресторани традиційної народної української кухні, де можна смачно та ситно пообідати. Відстань від Чигирина до Суботова – близько 14 км.

Ще один цікавий населений пункт у Чигиринському районі – це с. Медведівка, у якому народився славнозвісний Максим Залізняк – один з ватажків повстання українського народу проти утисків шляхти, так званої Коліївщини. У Медведівці розташований невеликий музей, присвячений гайдамакам, встановлено пам’ятник Залізняку. Також у цьому селі, при дорозі, знаходиться “Джерело Максима Залізняка”, біля якого можна перепочити туристам.

Ще одне джерело, з цілющою водою, знаходиться біля сусіднього села, що зветься Головківка. Навіть назву джерело має відповідну – “Живун”. Ще козаки лікували свої рани водою з Живуна, та й зараз у інтернеті трапляються повідомленні про чудесні зцілення людей, що відвідали його водички.

Також, мабуть, буде цікаво відвідати розташований неподалік хутір Буда, де досі стоїть древнй дуб, під яким гайдамаки святили зброю напередодні свого повстання, що сколихнуло всю Україну, та й сусідні землі…

На території Чигиринського району розташований славнозвісний Холодний Яр, де збиралися у походи гайдамаки. Поруч з урочищем є Мотронинський монастир, настоятелем якого був Мельхиседек Яворський – так би мовити, ідейний наставник гайдамаків. Але не тільки гайдамакам давав захист Холодний Яр. Повстанці збиралися тут і в часи громадянської війни, і партизани Великої Вітчизняної Війни теж знахододи захист у лісах у Холодного Яру. Десь у його нетрях є пам’ятник радянським партизанам. А ще один цікавий, хоча і маловідомий об’єкт Холодного Яру – скіфсько городище.

Як бачите, туриста Чигиринський район приворожує безліччю цікавих місць, вартих того, щоб відвідати їх хоча б один раз.

Ще цікаві місця: