Остер

Остер (рус. – Остер) – місто Козелецького району на лівому березі р. Десна при впаданні в неї р. Остра.

Вперше згадується в літописі під 1098 р. як місто «на Въстри». Засноване київським князем Володимиром Мономахом під назвою Городець. 1136 р. місто перейшло у спадок синові Мономаха Юрію Долгорукому. 1240 р. орди Батия зруйнували Городець. Нове поселення, що виникло на початку XIV ст., знаходилось ближче до Десни і звалося Остром, а давній Городець-Старгород став його частиною. З 1356 р. місто перебувало під владою Великого князівства Литовського, а з 1569 р.– шляхетської Польщі, з 1654 р. Остер у складі Російської держави. Містечку були надані Магдебурзьке право (1662 р.) та герб. Після 1667 р. Остерська сотня увійшла до складу Київського полку, з 1782 р. Остер – повітове місто Київського намісництва, а з 1803 р. – Чернігівської губернії. У складі Козелецького району – з 1962 р.

Цікаві місця у м. Остер

Цікаві місця у Острі. Божниця Юрія
Цікаві місця у Острі. Божниця Юрія

Біля південного в’їзду до міста стоїть найбыльш цікаве місце у Острі – пам’ятка архітектури кінця XI ст. Юр’єва Божниця — фрагмент Михайлівської церкви, спорудженої Володимиром Мономахом у 1098 р.

Юр’єва Божниця є вівтарною частиною колишньої церкви (апсида з трьома високими вікнами). Стіни складені з білих та червоних цегляних плит і каменю у техніці мішаної кладки. Всередині на стінах збереглися залишки фрескового розпису XII ст. із зображенням Богоматері Оранти, сценами Євхаристії, фрагментами рослинного та геометричного орнаментів.

З пізніших архітектурних пам’яток заслуговує на увагу ще одне цікаве місце Остра – будівля Воскресенської церкви, зведеної в 1845 р. на кошти остерського купця П.Цирюльника.

Цікаві місця у Острі. Воскресенська церква
Цікаві місця у Острі. Воскресенська церква

В основі проекту – поширений тип однобанного хрещатого храму з прибудованою дзвіницею. В архітектурних особливостях споруди знайшли відображення риси пізнього класицизму – виступаючі перед фасадом відкриті галереї, утворені з колон, що підтримують перекриття.

Ознайомитися з історією Остерщини можна в цікавому Остерському краєзнавчому музеї, що є одним з найстаріших подібних місць на Чернігівщині.

Музей засновано в 1908 році. Більшість колекцій зібрано в повоєнний час. Зараз фонди музею налічують понад 16 тис. експонатів. Значну цінність становлять нумізматична, археологічна та етнографічна колекції.

Серед унікальних експонатів ювелірні прикраси XII ст., різьблений сволок XVII ст., ікона XVII ст., зразки народного ткацтва та вишивки XVIII ст. Музей розмістився у спорудженому в 1898 р. будинку, який належав генерал-лейтенанту В. Солонині. Будинок виконаний з червоної цегли, стіни оздоблені полив’яними кахлями, в інтер’єрі увагу привертає кахляна піч-камін.

Цікаві місця Остра. Краєзнавчий музей
Цікаві місця Остра. Краєзнавчий музей

На півночі від Остра знаходиться ще одне цікаве місце – регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський». Розміщений на площі 102,5 тис. га, він зберігає у природному стані типові та унікальні ландшафти Придніпровського Полісся із притаманним їм рослинним і тваринним світом. Основну частину території займають ліси (сосна, дуб, береза, вільха чорна). Поширені також заплавні луки та болота, найрізноманітніші водойми.

На особливу увагу заслуговують типові тайгові угруповання – сосняки із суцільним покриттям «оленячого» моху та журавлино-мохові болота із сосновим рідколіссям.

На території відмічено місце зростання 21 виду рідкісних видів рослин, занесених до Червоної книги України. Серед них береза низька, верба чорнична, лікоподієла заплавна, багато представників родини орхідних.

Суцільні зарості на Київському водосховищі утворює водяний горіх плаваючий. Зростають тут також 20 видів регіонально рідкісних рослин: журавлина болотяна, багно звичайне, андромеда, півники сибірські, ялівець звичайний тощо. На болотах можна знайти цікаву комахоїдну рослину – росичку. Окрім того, на території парку виявлено 9 рідкісних рослинних угруповань, що занесені до Зеленої книги України.

Тваринний світ представлений 28 рідкісними видами птахів та звірів, занесених до Червоної книги України. Серед них найбільш відомими є лелека чорний, скопа, шуліка рудий, змієїд, підорлик великий, орлан-білохвіст, лунь польовий, сичик-горобець, журавель сірий, кулик-сорока, сірий сорокопуд, горностай, борсук, видра. Гордістю і окрасою парку є рись. У водоймах можна зустріти міногу українську та стерлядь. Численними є лось, козуля, олень благородний, кабан, заєць-русак, бобер, ондатра, єнотовидний собака, лисиця, вовк, лісова та кам’яна куниця, норка американська, тхір чорний; серед птахів – тетерук, вальдшнеп, лебідь-шипун, гуска сіра, різні види куликів, качок, сов хижих та дрібних горобцеподібних птахів.

Ще цікаві місця неподалік: Данівка, Козелець, Лемеші

Ще цікаві місця: