Чернівецька область

Чернівецька область (Буковина) — найменша за площею в Україні, утворена 1940 р., на півдні межує з Румунією та Молдовою. Різноманітна за походженням поверхня краю складається з північної рівнинної (Подільська височина), центральної передгірної (Чернівецька передгірна височина) і південно-західної гірської (Покутсько-Буковинські Карпати) частин.

Вибагливо врізана каньйоноподібна дністровська долина, поділений на численні рукави Прут, що поволі спадає з гір, і майже гірський Черемош створюють неповторну гаму часом фантастичної краси краєвидів, їх стильно доповнюють чудові ліричні силуети Покутсько-Буковинських Карпат, де густі ліси зі струнких ялин мальовничо сусідять із луками і ретельно вмонтованими у нерівності поверхні сільськогосподарськими угіддями.

Перші буковинські поселення давньої людини з’явилися на Наддністрянщині у пізньому палеоліті (40—15 тис. років тому). Північна частина Буковини, що нині і є Чернівецькою областю, у X—XII ст. була складовою Київської Русі. У XII—XIII ст. ці землі підкорялися Галицько-Волинському князівству, а потім потрапили у залежність від Золотої Орди.

1345 р. угорське військо витиснуло татар із правобережжя Дністра, і ці землі недовго контролювалися Угорщиною, потім Молдавською державою, а з 1514 р. — Османською імперією. Після тривалого турецько-молдавського панування 1774 р. північна частина Буковини на півтора сторіччя входить до складу Австрії. Це стало добою інтенсивного розвитку регіону, що з роками здобув статус Буковинського герцогства. Після розпаду Австро-Угорської імперії 1918р. буковинські землі майже на чверть століття захоплює Румунія, і лише 1940 р. Радянський Союз приєднує їх до Української РСР.

Специфічна історія краю позначилася на його архітектурній спадщині, відтвореній у поодиноких видатних фортифікаційних спорудах (XV— XVIII ст.), широкому спектрі (конфесіональних, часових і стильових) культових споруд (XVI—XX ст.) та подекуди палацовими, садибними, адміністративними будівлями й історичними пам’ятниками (XVIII—XX ст.).

Найбільш цікаві міста і села Чернівецької області

Цікаві природні пам’ятки Чернівецької області

Село Дихтинець, що на кілька кілометрів витягнулось уздовж долини річки Путила, відоме з 1774 р. Природні дива тут майже за кожним вигином автомобільного шляху, що плавно в’ється серед приголомшливо-чарівних гір, і ледь не за кожним поворотом відкриває новий заворожливий краєвид. Найвідоміша атракція Дихтинця — знаменита скеля «Закам’яніла багачка» — є неодмінним атрибутом геть усіх публікацій про природну неповторність Буковинських Карпат. Це висока 30-мет-рова сіра скеля із древніх (45 млн років) пісковиків, яким працьовиті вітер, вода і час надали форми, що нагадує силует жінки. За народною легендою, на скелю перетворилася скупа багачка, проклята жебрачкою, якій вона відмовила в милостині.

Цікаві місця Чернівецької області по районах

Джерело: великий путівник Цікаві місця Чернівецької області та визначні пам’ятки, на які варто подивитися