Історія Івано-Франківської області

Найстаріше поселення у Наддністрянщині датується середнім палеолітом (близько 100 тис. років тому), а кількість стоянок пізнього палеоліту на цих землях вимірюється десятками. Поселення у передгірних районах Карпат з’явилися тільки в III—IV ст. За часів Київської Русі Перемишльське, Звенигородське і Теребовлянське князівства були об’єднані в Галицьке князівство, розквіт якого припав на 1150—1180-ті роки.

Наприкінці XII ст. (1199) створюється величезне за площею Галицько-Волинське князівство. Ціною власної столітньої васальної залежності від Золотої Орди воно в середині XIII ст. перекрило шлях монголотатарським ордам у глиб Європи. 1349 р. ці землі захопив король Казимир III, після чого панування польських магнатів та королівських старост тут тривало понад чотири сторіччя.

Цікаві місця Івано-Франківщини. Типовий пейзаж
Цікаві місця Івано-Франківщини. Типовий пейзаж

1772 р. за першого поділу Речі Посполитої Прикарпаття поповнило володіння Габсбургів і до розпаду Австро-Угорської імперії (1918) лишалося сировинним і сільськогосподарським додатком далекого Відня. Після розпаду Австро-Угорщини у столиці краю була проголошена Західноукраїнська Народна Республіка. Вона проіснувала кілька місяців і на наступні двадцять років (до початку Другої світової війни) була захоплена відродженою Польщею.

На теренах Івано-Франківської області збереглися чисельні цікаві місця – архітектурні споруди, передусім культові, широкого часового спектра: від Київської Русі до сьогодення. Серед них різностильові православні, католицькі, греко-католицькі та юдейські храми, поміж яких особливе місце посідають прекрасні дерев’яні споруди галицьких і гуцульських майстрів. Фортифікаційну і світську архітектурну спадщину складають середньовічні фортеці-замки (що переважно лежать у руїнах), ратуші, адміністративні та житлові будівлі, пам’ятки XVIII—XX століть.