Історія Криму

Автономна Республіка Крим — особливий і наймолодший регіон країни, за безпрецедентним у світовій історії рішенням подарований 1954 р. Українській РСР. Російською Федерацією СРСР.

Заселення Кримського півострова розпочалося з передгір’я у ранньому палеоліті (100 тис. років тому), про що свідчать печерні стоянки давньої людини. Історія Криму останніх трьох тисячоліть строката і калейдоскопічна — кімерійці, скіфи, греки-колоністи, римські легіонери, хазари і слов’яни. У XII ст. в західному Криму виникає феодальна держава Феодоро, а в XIII ст. чорноморське узбережжя колонізують генуезці.

1475 р. турки підкоряють Кримське ханство і на три століття визначають войовниче протистояння з північними землями. З XVI ст. починається тривала русько-турецька боротьба за край, 1783 р. приєднаний до Російської імперії. Епоха капіталізму принесла в Крим залізниці, виноградарство і курортне будівництво — основні напрямки розвитку регіону, актуальні й сьогодні. У роки громадянської війни Крим був останнім місцем порятунку прихильників поваленої монархії і незабаром перетворився на величезний робітничо-селянський санаторій.