Таращанський район

У південній частині Київської області розташований Таращанський район. Його територія становить 758 км.2 На 34-му кілометрі шосейної дороги, що йде від Ставища в північно – східному напрямку, вздовж невеликих річок Котлуя й Глибочиці розкинулося місто Тараща — центр району. Ліси, що займають більш ніж третину його території, яка до XVII ст. була незайманим урочищем, слугують його окрасою та гордістю. Якщо в лісах північних районів Київщини серед дерев переважають сосни, у Таращанських пущах головують дуб і граб. Ця листяна «еліта» виростає повільно і завжди є ознакою того, що такі гаї старовинні й благородні.

Людське життя на цих землях не переводилося ніколи: із найдревніших часів і до сучасних днів тягнеться родовід, відслідковується безперервна історія. Навіть етимологія слова «Тараща» деякими фахівцями виводиться із шумерської: «та, що наближена до сонця». Сучасний прапор району свідчить про те, що його мешканці насправді пишаються такою близькістю!

Із 1569 р. Тараща перебувала у володінні польських магнатів, яким довгий час не вдавалося заселити місцевість. Урочище Тараща в 1611 р. було пожертвуване боярам Білоцерківського замку Лісовичам з умовою несення військової служби. На початку XVII ст. тут стали осідати головним чином селяни з Полісся, які тікали з кріпацької неволі. У місті було споруджено укріплений замок. У 1722 р. польський король Станіслав Август надав місту Таращі привілеї на проведення торгів і ярмарків.

Подорожуючи Таращею, відчуваєш насолоду від тієї простоти, яка притаманна плануванню цього міста: вуличні квартали прямокутні, з паралельними сторонами. Заблукати в них важко, а от знайти потрібне місце — легко! Серед будинків трапляються споруди незвичної архітектури, переважну кількість яких було побудовано за проектами відомого архітектора А. Захарова, як-от: особняк у центрі, вежа пожежної охорони. Цей куточок міста нагадує центральноєвропейські провінційні, затишні «бурги». Один з ординарних будинків має непересічну історію: тут народився відомий вчений, фізик-атомник А. Александров. Навпроти — хороми колишнього костьолу, в якому нині розмістилася музична школа. Трохи далі — гостинно розчинив двері місцевий краєзнавчий музей. Експозиції Таращанського народного музею, в якому зібрано понад 20 тисяч експонатів, свідчать про неабияке минуле славного міста.

У парку «Таращанка», створеному за допомогою працівників ботанічного саду Академії наук України, росте понад 500 видів найрізноманітніших порід дерев, багато з них — «переселенці» з Америки, Африки, Азії…

На околиці міста в 2003 р. з’явився хрест-пам’ятник Георгію Гонгадзе. Цей журналіст був жорстоко вбитий у 2000 р. Обезглавлене тіло Георгія знайдено поблизу від того місця, де споруджено пам’ятник. Жорстоке вбивство молодої людини сколихнуло громадськість України, по країні прокотилася хвиля мітингів з вимогою знайти та покарати замовників і вбивць. Але ще й досі цього не зроблено. Пам’ятник, побудований край дороги, нагадує всім про трагічні сторінки сучасної історії молодої незалежної держави.

Ще цікаві місця: