Мгар

Село Мгар на правому березі р. Сула, за 6 км від м. Лубни, виникло на початку XVII ст. як супутник тутешнього монастиря і довгі роки було його власністю. Мгарський монастир – один із найшанованіших монастирів України.

Мгарський монастир – пам’ятка с. Мгар Полтавської області

Мгарський монастир  - пам'ятка Полтавської області
Мгарський монастир – пам’ятка с. Мгар Полтавської області

1619 р. Раїна Могилянка-Вишневецька видала грамоту видатному церковному діячеві, ігуменові Межигірського монастиря Ісаю Коптському, майбутньому митрополитові Київському, на створення православного монастиря на своїх землях. Завдяки активній позиції в боротьбі проти поширення унії на українських землях монастир дуже швидко набув популярності і дістав потужну підтримку серед козацтва. Так, 1663 р. під ім’ям ченця Гедеона тут перебував Юрій, син Богдана Хмельницького.

Навіть активний проповідник католицтва — князь і найбільший магнат України Ярема Вишневецький на згадку про матір дав монастирю охоронну грамоту.

1654 р. під час чергового відвідування улюбленої святині тут спочив Константинопольський патріарх Афанасій. Він був похований в усипальниці Преображенського собору згідно зі східним обрядом: у патріаршій одежі і сидячи. Нині його нетлінні мощі перебувають у Благовіщенському соборі м. Харкова.

На території монастиря знайшли вічний спокій Константинопольський патріарх Серафим Анін (1799) і Київський митрополит І. Нелюбович-Тукальський (1676). У XVII-XVIII ст. тут створено літопис, що оповідає про церковну і світську історію України.

У 1684-1692 pp. на кошти гетьманів І. Самойловича та І. Мазепи за проектом І. Баптиста споруджено величний Спасо-Преображенський собор, у якому гармонійно поєднуються українські традиції будівельного мистецтва із традиціями давньоруської архітектури і бароко. Поруч із собором у 1786-1844 pp. побудовано триярусну дзвіницю. А на місці скиту, де полюбляв усамітнюватися св. Афанасій, зведено храм Благовіщення Божої Матері (1889-1891). Пам’ятає монастир і скорботні сторінки історії: 1919 р. більшовики розстріляли його ігумена і 16 ченців.

Святиня приваблювала багатьох видатних людей. Тут неодноразово бували І. Мазепа, Петро І, Тарас Шевченко. А Олександр Пушкін, не заставши в Лубнах своєї коханої Анни Керн, подався до Мгару, де, як вважають ченці, і знайшов благодать.

Інша версія (коротка) :

Мгарський монастир заснований 1624 р. на кошти княгині Р. Вишневецької церковним діячем І. Копинським, відомим своїм спротивом поширенню католицизму. Його ченцем під ім’ям Гедеон був син Б. Хмельницького Юрій (1641— 1685). Пожежа 1736 р. знищила дерев’яні монастирські споруди, встояла лише кам’яниця побудованого в 1692 р. Спасо-Преображенського собору. Згодом на монастирських теренах постала дзвіниця (1785), а за рік — будинок ігумена. Наприкінці XIX ст. з’явилися двоповерховий готель, тепла церква Святого Афанасія, побудована на честь померлого в монастирі і похованого в сидячому положенні константинопольського патріарха А. Паттеларія (1580—1654). До монастиря приписаний і скит неподалік від обителі, де полюбляв усамітнюватися патріарх, на честь якого зведено Благовіщенську церкву (1891).

Ще цікаві місця: