Тернопільська область

Тернопільщина розташована в західній частині України. Межує з п’ятьма областями: Хмельницькою – на сході, Чернівецькою та Івано-Франківською – на півдні, Івано-Франківською та Львівською – на заході, Рівненською – на півночі. На сході, півдні та південному заході природньою межею служать річки Збруч і Дністер. Крайні населені пункти області – села Окопи (схід), Дуліби (захід), Переморівка (північ), Білівці (південь). Довжина області з півночі на південь – 196 км, ширина із заходу на схід – 129 км.

Найцікавіші населенні пункти Тернопільщини

Цікаві місця Тернопільської області по районах

Тернопілля належить до трьох історико-етнографічних земель України – Волині, Галичини та Поділля. Крайня північна частина області належить Волині. Назва походить від назви давнього (вперше згадується у 1018 р.) міста Волинь. Відомими центрами Волинської землі були Кременець та Шумськ. Західна частина області є тереном Галичини. Назва походить від столиці Галицько-Волинського князівства – старого Галича (вперше згадується 1140 р.). До Поділля тяжіє схід області. Вперше ця назва у значенні «Русь долішня» згадується у документах XIV ст. (доти регіон мав назву – Пониззя).

Більша частина Тернопільщини лежить у межах Подільської височини і має горбисту поверхню. На півночі і всій східній частині простяглися гори Вороняки, Кременецькі й Медобори (Товтри), на заході – частково Гологори. Максимальна висота 443 метри біля села Мечищів Бережанського району, мінімальна – 11 метрів, у селі Окопи при впаданні ріки Збруч у Дністер. Після Карпат і Криму Тернопільщина є найвищою частиною території України і її поверхня нахилена із півночі на південь, тобто від Кременецьких гір до річки Дністер. Лише крайня північно-західна частина території області низовинна і знаходиться у межах рівнини Малого Полісся.

Територією Тернопільщини протікає понад 2400 річок і потічків. Із них 120 – завдовжки понад 10 км. Найбільші із них це: Дністер, Збруч, Серет, Стрипа, а у північній частині області – Іква, Горинь та Вілія.

Природних озер на Тернопіллі мало і вони невеликі, проте багато штучних водойм. Є і водосховища: Тернопільське (315 га), Касперівське (270 га) у Заліщицькому і Скородинське (140 га) у Чортківському районах. За водозабезпеченістю область займає п’яте, а за запасами прісної води – 15 місце в Україні.

Для туристів та гостей тернопільського краю буде цікаво знати, що на Тернопільщині знаходиться найбільший в Україні на рівнинній території «Червоногородський» (інша назва – «Джуринський») водоспад, висота якого сягає 16 м; найвищий в Україні прямовисний скелястий річковий берег (річка Дністер) висотою 250 м та довжиною 1,5 км; найбільший в Україні та один з найбільших у Європі – Дністровський каньйон; найбільший водоспадистий струмок Русилівський, на якому можна нарахувати до 14 водоспадів. Водні ресурси краю (Дністер, Серет, Збруч, Стрипа, Іква, Горинь) дозволяють у багатьох місцях займатись водним туризмом.

Особливу рекреаційну цінність складають геоморфологічні пам’ятки природи. До них належать Кривченські печери, які називають восьмим чудом світу, карстові лійки, порожнини, скелі. Із 60 – понад 15 печер Тернопільщини мають наукову, спелеологічну, туристичну, пізнавальну цінність. Подільські печери в гіпсах утворилися 20 млн. років тому шляхом розмивання гіпсових порід підземними водами, процеси перетворення продовжуються і сьогодні. Для проходження цих печер не потрібно вертикального альпіністського спорядження, а стала температура робить спелеомандрівки однаково можливими в будь-яку пору року.

Тернопільщина відома унікальними ландшафтами, лісовими, ботанічними, орнітологічними, зоологічними, гідрологічними заказниками, пам’ятками природи, що мають наукове, господарське, естетичне й оздоровче значення. Площа природо-охоронного фонду – 2,76 відсотка до терирорії області. За кількістю унікальних об’єктів природо-заповідного фонду України Тернопільщина поступається лише Чернігівській, Закарпатській та Львівській областям.

Тернопілля багате також історичним минулим. Кількість пам’яток історії та культури сягає 3680. Серед 176 архітектурних перлин державного значення – ратуша в Бучачі, замки у Бережанах, Збаражі, Теребовлі, костьоли у Тернополі, Микулинцях, дерев’яні церкви XVI-XVIII століть. Поклонитися чудотворним образам Пресвятої Богородиці у Почаєві та Зарваниці з’їжджаються паломники з усього світу.

Площа Тернопільщини – 13,8 тисяч квадратних кілометрів. Населення станом на 1.01.2001 р. становило 1151,1 тис. осіб (з них 537 тис. чоловіків і 624 тис. жінок) – 18 місце в Україні. Жителів сіл – 59, міст – 41 відсоток. За національним складом – 96,6 відсотка – українці, 2,2 – росіяни, 0,8 – поляки та 0,4 – інші національності.

Область поділяється на 17 районів, має 17 міст, 18 містечок, 1017 сіл.

На цій землі народилися видатні наші земляки: засновник Запорізької Січі – Дмитро Вишневецький (Байда); козацький гетьман – Северин Наливайко; кардинал, патріарх УГКЦ – Йосиф Сліпий; композитор – Михайло Вериківський; українські поетеси – Оксана Лятуринська та Галина Гордасевич; польський поет – Юліуш Словацький; оперна співачка – Соломія Крушельницька; засновник українського театру – Лесь Курбас; живописець – Іван Хворостецький; фізик, винахідник – Іван Пулюй; лікар, релігійний діяч – Арсен Річинський; політичні і державні діячі – Ярослав та Слава Стецько; письменники – Богдан Лепкий і Борис Харчук та багато інших.

Джерело: маленький путівник Цікаві місця Тернопільської області та визначні пам’ятки Тернопільщини, які варто відвідати і на що подивитися.