Волинська область

Волинь — одна з найстаріших етнічних українських земель, що з історико-географічного погляду набагато більша за площею, ніж нинішня однойменна область в північно-західному кутку України. Вона утворена 1939 р. після возз’єднання цих споконвіку українських земель у складі Української РСР.

У північній частині області панують безкраї щільно залісені та заболочені простори Поліської низовини, поверхня якої дбайливо вирівняна льодовиками і річками. Лише маловиразне в рельєфі Волинське пасмо, що перетинає край із заходу на схід, трохи пожвавлює навколишні краєвиди.

Рівнинні простори Волині з де-не-де розкиданими селами і хуторами та величезними лісовими масивами, що займають п’яту частину території області, створюють незабутньої краси пейзажі. Природною родзинкою краю є знамениті Шацькі озера, об’єднані на теренах однойменного національного природного парку.

Більш виразна південна частина краю розташована на Волинській височині — своєрідній сходинці між низовинним Поліссям і більш рельєфно виразною Подільською височиною. Саме на півдні, а не на спаплюженому останнім льодовиком Поліссі, з’явилися перші волинські поселення, відомі з пізнього палеоліту (близько 15 тис. років тому). У І тис. н. е. тут жили східнослов’янські племена дулібів, бужан і волинян. У сучасних межах області відкрито понад 60 археологічних пам’яток (укріплених городищ, поселень і курганних могильників) часів давньої Русі. З початку X ст. на Волині формується великий західний центр Київської Русі. Край пережив і шматування на дрібні удільні князівства, і їхнє об’єднання, і боротьбу за незалежність із Києвом.

1199 р. Галичина і Волинь зливаються в Галицько-Волинське князівство. Доля його типова для феодального етапу розвитку — князівство перебувало у стані практично постійних військових конфліктів як внутрішніх, так і з польськими, литовськими і угорськими феодалами, які часом доповнювалися спустошливими ординськими набігами. Більшу частину цього періоду воно контролювалося Великим князівством Литовським.У середині XIV ст. Галицько-Волинське князівство було роздроблене. За сторіччя воно було розділене на повіти і припинило своє існування. У XV— XVI ст. на Волині розвиваються ремесла, промисли, торгівля і в переважній більшості міст запроваджується самоврядування за магдебурзьким правом. 1566 р. створюється Волинське воєводство, яке після Люблінської унії 1569 p., що об’єднала Литву і Польщу в єдину державу — Річ Посполиту, підпадає під її контроль. Брестська унія 1596 р. визнала владу Папи Римського на цих землях і ознаменувала початок багатовікового протистояння православ’я і католицизму на Правобережній Україні.

Польське панування на Волині тривало до кінця XVIII ст., коли Пруссія, Австрія і Росія втретє поділили Річ Посполиту (1795). Майже весь волинський край був приєднаний до Російської імперії. До складу створеної величезної Волинської губернії увійшли нинішні Волинська, Рівненська і Житомирська області, а також частини Тернопільської та Хмельницької Губернія проіснувала до краху імперії, а після громадянської війни та інтервенції 1921 р. її землі, захоплені Польщею, знову стали її воєводством за Ризьким договором.

На початку Другої світової війни після захоплення Польщі фашистською Німеччиною Волинь разом з іншими західноукраїнськими землями була приєднана до Української РСР. Створена 1939 р. Волинська область (з незначними змінами кордонів після Великої Вітчизняної війни) існує і понині. Історично Волинь значно ширше географічне і територіальне поняття, ніж сучасна однойменна область, а серед історичних адміністра-тивно-територіальних утворень їй найточніше відповідала Волинська губернія Російської імперії.

Попри значні руйнування під час світових і громадянських воєн на Волині збереглися (нехай і зазнавши істотних змін) фортифікаційні і релігійні будівлі часів Волинського князівства, різностильові право-славні, католицькі, юдейські культові споруди (XIII—XX ст.). Світська архітектурна спадщина представлена значно бідніше — це переважно житлові, адміністративні будинки та історичні пам’ятки XVII—XX ст.

Волинська земля, що є однією з колисок східного слов’янства, пишається своїми історичними, архітектурними і природними пам’ятками, що збереглися на її просторах.

Найбільш цікаві міста Волинської області

Цікаві місця у районах Волинської області

2012 р. Джерело: великий путівник Цікаві місця Волинської області