Гуйва

Гуйва (рус. – Гуйва) – невелике селище міського типу з населенням менше тисячі чоловік, входить до складу Житомирського району Житомирської області. Від Житомира до смт Гуйва – не більше 3 км. по прямій трасі. Своєю назвою селище міського типу Гуйва зобов’язане однойменній річці.

Цікаві місця і пам’ятки смт Гуйва на Житомирщині

Залишки ставки Гіммлера - пам'ятка с. Гуйва на Житомирщині
Залишки ставки Гіммлера в с. Гуйва на Житомирщині

Виявляється, під час другої світової війни тут, в Гуйві, в спеціально побудованій резиденції перебував голова СС Генріх Гіммлер. Відомо, що бункер Адольфа Гітлера «Вервольф» розташовувався під Вінницею, в селі Стрижавка. Зараз там – тільки вивернуті потужними вибухами шматки залізобетону. Підземно-наземна ставка Германа Герінга «Штайнбрук» також була у Вінницькій областы, і також на сьогодні знищена, зате резиденція Гіммлера в Гуйві залишилася майже неушкодженою. Називалася вона «Хегевальд» – «Заповідний ліс».

Тут є два входи в підземні зали Райхсфюрера СС: один розташований на території військової частини, тому доступ до нього неможливий (можна тільки через паркан побачити верхівку бетонної будівлі, нещодавно пофарбованої жовтою фарбою), інший – біля двоповерхового житлового будинку (ледь в’їхавши в Гуйву, звертаємо з траси наліво, як на Новогуйвинське, але відразу за поворотом – в перший поворот направо).

Броньований люк бункера зі слідами куль
Броньований люк бункера зі слідами куль

Це квадратна бетонна конструкція заввишки в два з половиною метри, майже з усіх боків обліплена господарськими прибудовами місцевих жителів. Кажуть, ще кілька років тому хтось із них тримав у бункері картоплю, але через деякий час «генерал із Києва» викупив об’єкт, і нібито збирається відкрити в ньому музей. Так чи інакше, але всередину вхід закритий, споруду можна лише обійти і оглянути люк сталевого кулеметного гнізда, пощерблений бронебійними кулями, які, втім, так і не прострелили його.

Хоча в бункер і не увійти, але все ж є деякі його описи. Мало того, що товщина стін тут три, а перекриттів – чотири метри, під дахом є ще товстий гумовий шар, який повинен надійно захищати від прямого попадання бомби. До того ж, внутрішні коридори побудовані таким чином, щоб гасити вибухову хвилю. Два бункера з’єднував підземний хід, який після війни замурували.

«План Вест»: ставку Гіммлера пристосувати під сараї
«План Вест»: ставку Гіммлера пристосувати під сараї

Гіммлер був у «Хегевальді» кілька разів. Саме тут влітку 1942 він виголосив план «Ост», яким передбачалася колонізація всіх захоплених земель. Його здійснення почали з Гуйви, виселивши всіх жителів села без права взяти з собою хоч щось з майна. У будинку відразу в’їхали німецькі колоністи, сусідство з якими цілком задовольняло рейхсфюрера. Розповідають, що нові власники застали на столі ще остиглий обід… Того ж року Гіммлера в його «заповідному лісі» відвідав голова політичної розвідки Третього Рейху Вальтер Шелленберг. Як не дивно, вже тоді нацистські бонзи радилися, як усунути від влади Гітлера і укласти сепаратний мир з Заходом.

До речі, в Гуйві є доглянуте солдатське кладовище з плитою, на якій написано: «Тут спочивають німецькі солдати. Пам’ятайте про них і про жертви всіх війн».