Прилуки

Прилуки (рус. – Прилуки) – одне з найдавніших міст України, яке розкинулось на берегах красеня Удаю. Місто цікаве визначними історичними та архітектурними пам’ятками, славними й трагічними історичними подіями, талановитими людьми.< Якщо ви вїжджаєте в Прилуки з боку Києва (їхати через окружну дорогу міста Бровари), то їдьте весь час прямо в самий центр міста. Ви впізнаєте його, наприклад, за позолоченим пам’ятником Леніну, що бадьоро крокує кудись в бік Пирятина

Пам'ятник Леніну у Прилуках

Ця площа – улюблене місце відпочинку мешканців Прилук. Тут можна поласувати піцою. А можна побудувати снігову фортецю.

Снігова фортеця у центрі Прилук

А також навколо цієї площі досить компактно розташовані цікаві туристичні принади.

Першу письмову згадку про «Прилук-горд» у 1085 році залишив київський князь Володимир Мономах. Він розповів синам про те, як уникнув сутички з ворогами під захистом фортеці Прилук-города і, зібравшись з силами, розбив ординців у період з 15 серпня по 8 вересня 1085 року. Цей напис у перекладі на сучасну українську мову можна прочитати на відповідному пам’ятнику. Але не подумайте, що мова йде про слова “Всі фуфло а бурса Forever” 🙂

Пам'ятник з текстом першої згадки про Прилуки

У друге Прилук-город згаданий у 1092 р., коли його поруйнували кочівники. Є історичні згадки про місто датовані 1138 роком. Прилуки також зазнали руйнації від татаро-монгольської орди (1239 р.).

В козацькі часи у Прилуках постала неприступна козацька фортеця з валами і ровами, стінами та вежами, церквами й палацами, посадами міщан. Фортеця мала п’ять воріт або брам, на стінах стояли великі і малі гармати.

У справі розбудови міста найбільше зробив полковник Прилуцького козачого полку Дмитро Назарович Горленко. При ньому зміцнилася фортеця, були заселені селянами навколишні хутори, він сприяв ремеслам та торгівлі, опікувався церквами, школами й притулками, побудував у 1697 р. новий собор Різдва, у Густині Миколаївську та Петропавлівську, відновив Іванівський (літній) та Дмитрівський (осінній) ярмарки.

Собор Різдва Пресвятої Богородиці у Прилуках

Бурхливо розвивались Прилуки за часів правління у місті полковників Гната та Григорія Галаганів, які мали величезні багатства на Полтавщині. У ці часи збудована полкова скарбниця (Галаганівський арсенал), у 1720 р. на кошти Гната Галагана збудовано полкову Спаську церкву та Спасо-Преображенську, побудовані церкви у передмісті – Іванівська та Сорочинська.

Спасо-Преображенський собор у Прилуках

Миколаївська церква-дзвіниця

Окрім могутньої фортеці, в козацькі часи повністю сформувалося місто зі своєю інфраструктурою: посади міста мали назви Квашинці, Броварки, Мединщина, Лапинці, Трубарівщина, Загребли, Кустівці.

Козацька доба породила плеяду відомих людей, знаменитих воїнів та полководців, серед яких: Іван Шкурат-Мельниченко, Тиміш Носач, Петро Дорошенко, Іван Щербина, Федір Мовчан, Дмитро Горленко, Іван Самойлович, Іосаф Білгородський (у миру Яким Андрійович Горленко), Самійло Величко, Яків Мартович, Омелян Лукомський.

У Прилуках у різні часи перебували гетьман Сагайдачний, митрополит Петро Могила, патріарх Макарій, Святий Дмитрій Ростовський, ігумен Ісая Копинський та ін. Серед цієї плеяди непересічних особистостей ми бачимо гетьманів, полковників, козаків-героїв, літописців, духовних осіб, митрополитів.

У XIX ст. спостерігається бурхливий розвиток міста: будуються приватні будинки, громадські споруди, торгові ряди. Старе місто будувалось у стилі класицизму, а пізніше модерну.

З Прилуками тісно пов’язані імена Галаганів та Скоропадського, а Григорій Павлович Галаган був предводителем дворян у Прилуках, заснував один з найвідоміших учбових закладів України – Київську Колегію Павла Галагана.

Дбайливе сталення мешканців прилук до своєї історії варте пошани. Де ще на Україні фактично на одній площі можна побачити пам’ятник Олегу Кошовому з комсомольським квитком в руках (один з керівників антифашистської підпільної організації “Молода Гвардія”, що діяла у Краснодоні на Луганщині, народився в Прилуках)…

Пам'ятник Олегу Кошовому у Прилуках

… і Святителю Іосафу, Єпископу Білгородському, з розп’яттям?
Святитель Іосаф, Прилуки

У Прилуках цінують культуру…

Міський театр і пам'ятник Миколі Яковченку - народному артисту України

і культурне дозвілля 🙂

Веселі гірки у Прилуках

Та і про душу дбають

Церква. До неї треба їхати прямо повз центральну площу

Стретенська церква, Прилуки

Поза кадром залишились: Казна Галагана (на вул. Галаганівській), Іванівська церква (на вул. Іванівській)

Видатні люди Прилуччини:

Лазар та Дмитро Горленки – видатні воєначальники, патріоти, будівничі України;

Яким Горленко – священнослужитель, у 1748 р. у Петербурзі у присутності імператриці Єлизавети був висвячений на Єпископа Білогородського;

Яків Маркович – військовий, автор «Щоденних записок генерального підскарбія Якова Андрійовича Марковича» (опубліковано 1859 р.);

Антон Антонський-Прокопович – вчении-енциклопедист, філософ, природник, з 1818 р. – ректор Московського університету;

Павло Білецький-Носенко – педагог, історик, письменник, історіограф Прилуччини, лінгвіст, автор «Словника української мови»;

Микола Мандрика – генерал-лейтенант, герой війни 1812 року;

Федір Мандрика – український історик античності, педагог, член-кореспондент Російської Академії Наук, автор багатьох праць про античний світ;

Василь Величко – козацький літописець, прозаїк, публіцист, поет, драматург;

Олександр Щербина – професор, педагог для незрячих, дефектолог, громадський діяч, викладач Прилуцького педучилища ім. І. Я. Франка.

Багато видатних людей України пов’язали своє життя з Прилуками: письменник П. Мирний, математик Г. Вороний, літературознавці С. та В. Маслови, композитор Л. Ревуцький, лауреат Нобелівської премії, мікробіолог 3. Ваксман, Герой Радянського Союзу О. Кошовий, співак Б. Гмиря, народний артист М. Яковченко, фізик-ядерник Д. Шкоропад, поетеси А. Забашта та Н. Забіла.

За більш як 900 років місто пережило розквіти і занепади, поразки і перемоги, горе і радість. Це воістину славетний козацький край!

Підведемо підсумок. Цікаві місця та визначні пам’ятки міста Прилуки Чернігівької області: численні храми та памятники, розташовані переважно в центрі міста, театр, береги річки Удай.

Ще цікаві місця:

19.02.2012