Черкаська область

Черкащина (рус. – Черкасская область) — найменша за площею і наймолодша область Центральної України, утворена 1954 р. з районів Київської і Полтавської областей. Правобережна частина території, нерівномірно поділеної долиною Дніпра, розташована на Придніпровській височині, що відзначається величезною кількістю розгалужених і глибоких річкових долин, балок та ярів. Лівобережна частина міститься на Придніпровській низовині, що являє собою трохи хвилясту терасовану рівнину головної водної артерії країни.

На Черкащині Дніпро зберіг лише невелику ділянку природного річища між Канівським (1978) і Кременчуцьким (1961) водосховищами. Ландшафтною родзинкою краю є долини правобережних річок — Росі, Вільшанки, Тясмину, Гірського і Гнилого Тікичів. Пробиваючи цупкі кристалічні породи і глибоко прорізуючи лесові відклади, вони створюють ефектні мальовничі краєвиди.

Перші поселення давньої людини на Придніпров’ї з’явилися у пізньому палеоліті (30—13 тис. років тому). Новітнє освоєння краю розпочалося зі створенням Речі Посполитої (1569), що потроху просувала свої кордони на схід. Наприкінці XVI ст. низка придніпровських міст (Корсунь, Чигирин і Канів) дістають магдебурзьке право. Після приєднання правобережних українських земель до Російської імперії (1793) і територіальної реформи (1796) Черкащина стає південною частиною Київської губернії. Лівобережна частка нинішньої області до 1802 р. перебувала у складі Малоросійської губернії, а до 1919 р. — Полтавської.

На Черкащині збереглися різностильові православні, католицькі, юдейські культові будівлі XII—XX ст., залишки давніх оборонних споруд і палаци, адміністративні будинки, паркові споруди і пам’ятники XVIII— XX століть.

Найбільш цікаві міста і села Черкаської області

Лаконічно і змістовно характеризує Черкащину інформаційний щит на кордоні області: Черкаська область – край тараса і Богдана.

Цікаві місця Черкаської області по районах

Цікаві природі місця у Черкаськії області

На схилах величезного Холодного Яру за часів Київської Русі існував Мотронинський монастир-фортеця, від якого збереглися лише потужні оборонні вали. Монастир відродився 1568 р. в іншому місті яру, а його найстарішою пам’яткою є аскетична Троїцька церква (1804). Хащі Холодного Яру здавна ховали незадоволених свавіллям влади. 1768 р. тут зародилося потужне повстання гайдамаків — «Коліївщина», а про ті часи нагадує величезний козацький дуб.

2012 р. Джерело: великий путівник Цікаві місця Черкаської області