Закарпатська область (рус. – Закарпатская область) — найзахідніший і один з найбільш компактних регіонів країни, що увійшов до складу Української РСР 1945 p., під час Великої Вітчизняної війни.
Адміністративний центр Закарпатської області – м. Ужгород.
Область з трьох сторін світу межує з іншими державами — Польщею, Словаччиною, Угорщиною і Румунією, а від прикарпатських регіонів України її відокремлює значна природна перешкода — найвище гірське пасмо Українських Карпат. Закарпаття, пов’язане з Україною лише кількома гірськими перевалами (Ужоцьким, Верецьким, Яблуницьким та іншими), сторіччями формувало свою особливу історію, культуру і ментальність.
Більшу частину території Закарпаття займають Карпатські гори з найвищим у межах України масивом Чорногора (гори Говерла — 2061 м, Бребенескул — 2032 м і Петрос — 2020 м), міжгірними западинами та улоговинами. На південному заході краю лежить слабко нахилена від гір до долини річки Тиса Закарпатська низовина. Вкриті лісом і безлісні згладжені гірські вершини (що дістали соковиту українську назву — полонини) разом із стрімкими схилами глибоких річкових долин Тиси, Латориці, Ужа та їхніх численних припливів, що несуть свої води у Дунай, створюють невимовної привабливості краєвиди.
На березі Тиси біля селища Королеве досліджено одну з найдавніших в Україні стоянок людини раннього палеоліту (близько 500 тис. років тому). Численні поселення пізнього палеоліту і неоліту відомі переважно в низинному і передгірному районах Закарпаття.
Угорські племена, що мігрували зі сходу в IX—X ст., потроху витиснули з краю східнослов’янські, в XIII ст. домоглися контролю над цією територією на кілька наступних віків.
У середині XVI ст. Угорщина і Трансільванія на понад сто років потрапляють у васальну залежність від Османської імперії. Після вигнання турків з Угорщини наприкінці XVII ст. на Закарпатті надовго встановилася влада однієї з найвідоміших правлячих династій Європи — Габсбургів. Між двома світовими війнами XX ст. Закарпаття входило до складу Чехословаччини — однієї з держав, що утворилися на австро-угорських руїнах. Під час Великої Вітчизняної війни Радянський Союз приєднав до Української РСР Закарпатську область, у якій значна частка жителів були етнічними українцями.
На Закарпатті збереглися численні архітектурні пам’ятки, що підкреслюють особливу історію цього регіону. Серед них замки хазяїв краю, безліч різноманітних католицьких, протестантських, греко-католицьких, православних, юдейських та інших культових споруд XV—XX ст. Світська архітектурна спадщина збереглася в адміністративних будинках, ратушах, палацах, паркових будівлях, різноманітних садибах і пам’ятниках XVIII—XX століть.
Цікаві населенні пункти Закарпатської області
Цікаві місця у районах Закарпатської області
- Берегівський район
- Виноградівський район
- Міжгірський район
- Мукачівський район
- Рахівський район
- Ужгородський район
Цікаві природні пам’ятки Закарпатської області
На Закарпатті є резервати загальнодержавного значення — Карпатський біосферний заповідник та Ужанський національний природний парк. Але найвідомішою прикрасою краю є національний природний парк «Синевир», створений у центральній частині Українських Карпат на гірському масиві Горгани (площа 404 км2). Перлиною парку є невеличке (до 0,5 км2), оспіване в легендах і піснях озеро Синевир. Воно утворилося на висоті 989 м в річковій долині, загаченій природними зсувами. Блакить водної гладі озера, оточена величними смереками, немов велетенське здивовано-беззахисне око, спрямоване у небо, — це Синевир, природна візитна картка Українських Карпат, які складаються з безлічі дзвінкоголосих водоспадів, мальовничих вигадливих скель та інших незбагненних природних див, що незмінне приваблюють туристів.
Інші цікавинки Закарпатської області
2012 р. Джерело: великий путівник Цікаві місця Закарпатської області