Херсонська область

Херсонщина — наймолодша область Південної України, утворена 1944 р. у пониззі Дніпра. Поверхня Причорноморської низовини, де розкинулися простори краю, являє собою повільно нахилену на південь ледь хвилясту рівнину заввишки біля сотні метрів, її розрізує на нерівні шматки широка долина Дніпра, з 1958 р. подекуди вкрита животворними водами найбільшого на головній річці країни Каховського водосховища.

Деякої розмаїтості рівнинній поверхні лівобережної частини регіону додають рукотворні блакитні стрічки численних зрошувальних каналів, що ефектно йдуть за обрій. Пейзажний смуток степу, який місцями переходить у напівпустелю, порушують лише довгі піщані пляжі та блакить Чорного та Азовського морів.

Перші поселення на херсонських берегах Дніпра та Інгульця з’явилися наприкінці пізнього палеоліту (близько 20 тис. років тому). У VII—II ст. до н. е. причорноморські степи населяли іраномовні племена скіфів. На початку нової ери (І—III ст.) цей край завоювали римляни, яких змінили готи (III ст.), а наприкінці IV ст. — гуни.

У X ст. на межиріччі Дніпра та Інгульця господарювали печеніги, а в першій половині XIII ст. сюди вторглися татаро-монгольські орди. У XIV— XV ст. ці землі недовго контролювало Велике князівство Литовське, вибите новоствореним Кримським ханством — васалом Османської імперії, що наступні три сторіччя господарювало в Північному Причорномор’ї.

Великі малолюдні степи, називані Диким полем, ставали рятівними для збіглого люду, і тут згодом сформувалася унікальна спільнота — запорозьке козацтво. Добрий вишкіл, сувора організація та індивідуальна хоробрість дозволила створити в Запорозькій Січі на диво боєздатні військові формування. Вони наводили жах не тільки на іновірних сусідів, але й проявили себе ефективними найманцями на землях Західної Європи.

У другій половині XVIII ст. зміцніла Росія починає тривалу кампанію колонізації Північного Причорномор’я і Приазов’я, під час якої територія сучасної Херсонщини була приєднана до імперії. На ній переселенцями (селянами з північних районів, іноземцями та відставними військовими) наприкінці XVIII ст. засновані десятки міст і сіл, що сприяло освоєнню майже безлюдних земель та їх економічному розвитку. За радянських часів приморські рівнини вкрила густа мережа зрошувальних каналів, а дніпровська вода і праця людей перетворили їх на важливий регіон сільськогосподарського виробництва України.

На Херсонщині збереглися нечисленні православні культові споруди XVIII—XX ст., адміністративні та громадські будинки, особняки і садибні споруди, численні історичні пам’ятники часів СРСР.

Цікаві населенні пункти Херсонської області

Цікаві місця Херсонської області по районах

Природні пам’ятки Херсонської області

«Асканія-Нова» — найстаріший біосферний заповідник з незвичайною для України історією створення і розбудови. З середини XIX ст. і до націоналізації радянською владою тут існував маєток поміщиків Фальц-Фейнів, що займалися скотарством. Після низки реорганізацій, утворення тут Степового інституту (1930) — центру тваринництва степових районів, 1985 р. визначився нинішній статус заповідника та його площа —333,08 км2.

До офіційного столітнього ювілею утворення заповідника 1998 р. резервату було надане ім’я його засновника і натхненника — Фрідріха Фальц-Фейна. 1874 р. він створив перші вольєри для птахів і місцевих тварин, а за п’ятнадцять років «Асканія-Нова» перетворилася на унікальний акліматизаційний зоопарк. З 1887 р. до заповідника було завезено понад 70 видів диких копитних тварин і згодом дві третини з них тут стали розмножуватися (зебри, олені, лані, антилопи тощо). 1877 р. засновано Асканійський дендрологічний парк, який на всесвітній виставці в Парижі (1899) виборов золоту медаль як перший зрошуваний у посушливому степу парк.

Нині біосферний заповідник являє собою ділянку цілинного степу, оточеного сільськогосподарськими угіддями, розділена ну три частини: Південний (65,89 км2), Північний (21,07 км2) і Великий Чапельський під (23,59 км2). Останній розбитий на обгороджені ділянки, де у наближених до природних умовах випасаються дикі копитні тварини і страуси.

2012 р. Джерело: великий путівник Цікаві місця Херсонської області

Херсон і Херсонщина: http://www.mycity.kherson.ua/