Сумська область

Утворена 1939 p. Сумщина — наймолодша з північних областей України, що на півночі і сході межує з Російською Федерацією. Західна частина Сумщини лежить на Придніпровській низовині, східна — на відрогах Середньоруської височини. Пласкій, інколи положисто-хвилястій поверхні регіону особливої привабливості додають надзвичайно мальовничі, грайливо врізані долини лівих приток Дніпра — рік Ворскли, Десни, Псла, Сейму та Сули.

Перші поселення давньої людини в цих місцях з’явилися близько 15 тис. років тому. У VII—VIII ст. тут жило слов’янське плем’я сіверян, у IX—XI ст. землі належали Переяславському і Чернігівському князівствам Київської Русі, а із середини XII ст. — Новгород-Сіверському. Невдалий похід місцевого князя Ігоря Святославовича проти войовничих половців описано в найстарішому з відомих східнослов’янському літературному творі — «Слові о полку Ігоревім».

Під час татаро-монгольської навали 1239 р. багато міст було знищено.

Усередині XIV ст. Велике князівство Литовське захопило більшу частину сучасної Сумщини, а за сторіччя ці землі відійшли під владу Московської держави. За часів Гетьманщини, коли діяв полковий адміністративно-територіальний устрій, тут перебували тринадцять сотень Ніжинського, Миргородського (потім Лубенського) і Гадяцького полків. Південно-східна частина Сумщини належала Слобожанщині і перебувала у віданні білгородського воєводи. У другій половині XVII ст. на Сумщині виникає багато нових поселень, заснованих козаками і селянами, які мігрували з Правобережної України.

Після скасування гетьманської влади (1764) і ліквідації самоврядування на Слобожанщині (1765) окремі райони сучасної області входили до складу Чернігівського, Новгород-Сіверського, Харківського та Курського намісництв. Наступна адміністративно-територіальна трансформація відбулася на межі XVIII—XIX ст., коли райони краю поділили між Полтавською, Чернігівською, Слобідсько-Українською (пізніше Харківською) і Курською губерніями.

На Сумщині збереглися православні культові споруди XVII—XIX ст., а тогочасну світську архітектурну спадщину демонструють різноманітні зразки палаців і маєтків з чудовими парками, адміністративні будинки і пам’ятники.

Найцікавіші міста та села Сумської області

Цікаві місця Сумської області по районах