Яготинський район

Яготинщина — край голубих річок, озер, ставків, широкополих ланів. Землі району розкинулись у тій частині Київської області, де сходяться межі чотирьох областей; вони становлять 793,3 км2 (2,8% території Київщини).

Про найдавніших поселенців на території краю можна дізнатися, відвідавши музей у селі Добранічівка. Археологічні розкопки у 1953 р. виявили світові унікальну знахідку — так звану Добранічівську стоянку. На цьому місці, на лівому березі річки Ташанки, 10—12 тисяч років тому проживали первісні люди — кроманьйонці. Про побут цих людей свідчать залишки чотирьох окремих господарсько – побутових комплексів. Основою було невелике округле наземне житло з внутрішнім вогнищем, місце обробки каменю, вогнище поза житлом та чотири ями-комори. У музеї на площі стоянки зібрано кілька тисяч кісток мамонтів та інших давніх тварин, а також знаряддя праці та різні вироби з каменю, гірський кришталь… Унікальною знахідкою є жіноча статуетка, виготовлена з бурштину. Усі ці експонати, а також документальні фото, художні картини та праці про стоянку можна побачити в музеї «Добранічівська стоянка», який було відкрито 30 жовтня 1977 р.

Цікаві місця Яготинського району

Екскурсійні об’єкти:
– Музей археологічний “Добраничівська стоянка” (с. Добраничівка)
– Музей краєзнавчий ім. Двічі Героя Радянського Союзу А.Г. Кравченка (с. Сулимівка)
– Музей-садиба народної художниці України К. Білокур (с. Богданівка)
– Свято-Михайлівський храм (с. Лозовий Яр)
– Свято-Стрітенський храм (с. Сулимівка)
– Свято-Успенський жіночий монастир (с. Райківщина)

Заклади культури:
– Державний Історичний музей
– Картинна Галерея
– Музей “Флігель Тараса Шевченка”
– Музей освіти
– Археологічний музей “Добраничівська стоянка”
– Меморіальний музей-садиба К. Білокур
– Героя Радянського Союзу А.Г. Кравченка
– Краєзнавчий музей с. Капустинці.

Автомобілем з Києва до Яготина можна дістатися тією дорогою, що прямує на Харків. Цей маршрут дуже зручний, тому що до Борисполя (біля якого знаходиться міжнародний аеропорт і повз який пролягає цей шлях) шосе має восьмирядову смугу для руху транспорту, і ці 25 кілометрів автомобіль долає швидко. Далі асфальтовий шлях звужується до 4 смуг, але залишається дуже комфортним, і відстань в 90 кілометрів БориспільЯготин не здається далекою. Траса обминає такі міста, як Березань, Баришівка, і тому ділянок зі швидкісними обмеженнями на ній небагато, проте кафе, ресторанів, місць відпочинку вдосталь.

Асфальтова магістраль проходить історичними місцями. Ліворуч і праворуч даленіють численні залишки курганів доби Давньої Русі. Назва річки Супій, головної водної артерії Яготинського району, згадується в такій літературній пам’ятці, як «Повчання» Володимира Мономаха синам своїм, що датується 1085 роком. Береги Супою поблизу Яготина були заселені ще до 1240 р., тобто до нашестя монголо-татар. Родючі землі тутешніх місць здавна приваблювали схильних до рільництва українців селитися саме тут.

На цих чорноземах працьовитий народ ніколи не повинен бідкатися про голод. Людина, яка любить працю, не знатиме голоду. Але жахливою згадкою про часи голодомору 1930 — 1933 рр. стоїть у селі Капустинці чорний монумент з прізвищами селян, які загинули в ту страшну «комуністичну» епоху… До речі, цей меморіал був збудований на початку 90-х рр. XX ст. (він став першим у Яготинському районі, а можливо — і в Україні), коли навіть говорити про ті страшні факти, заподіяні «більшовицьким» режимом, суворо заборонялося. Віддамо належне тим сміливцям, які не злякалися покарань і звели знак, що перестерігає нащадків нагадуванням про геноцид!

Із покоління в покоління передається пам’ять про перебування в Яготині Великого Кобзаря. Починаючи з першого приїзду — 2 липня 1843 р., він гостював у князівському маєтку Рєпніних. Шевченкові був відведений будинок-флігель, стіни якого він прикрасив своїми малюнками.

На Яготинщині народилася і творила видатна народна художниця України Катерина Білокур, ім’я якої відоме далеко за межами України. Нині в Богданівці, на її батьківщині, діє музей-садиба, а картини художниці експонуються в Яготинській картинній галереї а також у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва в Києві. Катерина Василівна Білокур — славетна дочка українського народу. Чудові здобутки її незрівнянного таланту відомі й шановані в усьому світі. Коли вам трапиться нагода побувати в Богданівці, а це село лежить за 18 кілометрів на схід від Яготина, завітайте до того чарівного куточка, де 7 грудня 1900 р. вона побачила світ, де зробила свої перші кроки. Батьківській хаті судилося стати знаною в наивіддаленіших куточках планети. Капітально відремонтована, вона й стала музеєм, відкриття якого відбулося 26 листопада 1977 р.

2013 р. Джерело: путівник Визначні місця Яготинського району.

Інші цікаві місця, пов’язані з Яготинським районом