Трахтемирів

Село Переяслав-Хмельницького району. Від пристані Переяславська — 2 км.

Трахтемирів увійшов в історію Великої Вітчизняної війни Радянського Союзу 1941 —1945 років. В 1943 році радянські війська в нестримному наступі трощили фашистські дивізії. Ведучи кровопролитні бої, радянські воїни просувалися в напрямі столиці Радянської України — Києва, форсували Дніпро в районі Трахтемирова і створили плацдарм для подальшого наступу. Ворог намагався знищити частини Радянської Армії, які форсували Дніпро, шалено вів атаку за атакою. Необхідно було спорудити мости для переправи на правий берег ріки підкріплень, танків та іншої техніки. В тяжких умовах, під безперервним вогнем ворога бійці і місцеве населення за три дні збудували два мости через Дніпро: один напроти села Трахтемирів, другий між селами Козинці і Зарубинці. Бої за форсування Дніпра в районі Трахтемирова і пізніше на Букринському плацдармі відіграли велику роль у розгромі фашистського агресора.

Проти сіл Андруші і Козинці, на правому березі Дніпра протяглися Трахтемирівські гори. На цих горах в 1845 році бував Т. Г. Шевченко. Поет згадував про Трахтемирівські гори у засланні в Орській кріпості:

Гори мої високії!
Не так і високі,
Як хороші, хорошії,
Блакитні здалека —
З Переяслава старого,
З Виблої могили…(«Сон»)

Біля Трахтемирова на високому березі Дніпра розташоване одне з найбільших городищ скіфського часу, площа якого становить 400 гектарів. Земляний вал і рів захищали поселення від ворожих нападів. Вали споруджені на випаленому вогнем глинобитному фундаменті, що вважається характерною особливістю городищ скіфського часу. Скіфські вали Трахтемирівського городища добре збереглися. Висота їх дорівнює 2—3 метрам.

Ще цікаві місця: