Кам’яниця Полуботка

Кам’яниця Павла Полуботка розташована неподалік від центру міста. Час не зжалився над нею — будівля дійшла до нас у руїнах. Це невелика, мурована споруда, що стоїть на околиці парку на території колишньої садиби родини Полуботків та їхніх спадкоємців графів Милорадовичів.

Кам'яниця Полуботка - пам'ятка м. Любеч

Кам’яниця одноповерхова, з підвалом, прямокутна у плані, складається з основного приміщення та передпокою, поділеного майже навпіл. Друга, менша частина, містить сходи, що ведуть у підвальне приміщення. Відповідно, причілок має двоє дверей.

Декоративне оформлення фасадів дуже стримане. Вікна кам’яниці відкривалися всередину. Збереглися залізні гнізда від дверних засувів. Будівля використовувалася винятково для господарських потреб. Про це свідчить той факт, що підвальний дверний отвір мав подвійні двері й три засуви; до того ж тут відсутні сліди пічного опалення. Споруда належить до рідкісної типологічної групи кам’яниць — господарських будівель для зберігання цінностей і зброї. Кам’яниця Полуботка є пам’яткою архітектури національного значення.

Неподалік від кам’яниці, біля підніжжя пагорба, на якому у давнину розміщувалися маєтності Полуботків та Милорадовичів, стоїть колодязь з освяченою водою. Його збудували й освятили у 2007 р. На цьому місці колись була криниця, що належала родині Милорадовичів. Навколо був влаштований парк із затишними алеями та невеликим озером. За переказами місцевих жителів, саме з цієї криниці брали воду монахи Антоніївського монастиря.