Місто Хотин на стрімкому правому березі Дністра завдячує своєю появою і широкою відомістю знаменитій фортеці. Вважають, що перше укріплення тут постало в часи Київської Русі, а у 1250—1260-х роках за наказом князя Данила Галицького дерев’яні оборонні споруди замінили кам’яними.
Фортеця – пам’ятка у Хотині
Обнесена укріпленими земляними валами з кількома бастіонами фортеця розташована на споконвічному природному кордоні — Дністрі. Комплекс її споруд утворився протягом XV—XVIII ст., коли Хотин належав молдавським воєводам — васалам Туреччини. Тоді збудували цитадель, мури якої та внутрішні споруди прикрашені добре помітними молдавськими орнаментами.
Хотинська фортеця кілька разів була місцем боротьби османів з Річчю Посполитою, а потім з Росією. 1621 р. відбувся знаменитий бій Хотинської війни, коли польська армія за підтримки запорозьких козаків запобігла турецькому поневоленню Поділля. 1673 р. Ян III Собєський у Хотині розгромив 70-тисячну турецьку армію, що, втім, не завадило туркам окупувати придністровську частину Речі Посполитої.
У 1710—1711 pp., під час Північної війни, за замовленням турків французькі військові інженери значно розширили межі оборонних споруд і навколо середньовічної цитаделі постала Нова фортеця загальною площею ЗО га. Найбільш захищеною ланкою фортифікації лишалася витягнута уздовж берега середньовічна цитадель, оточена високими потужними мурами, посиленими п’ятьома вежами. Найбільша, Північна, вежа, розрахована на самостійну оборону, була останньою твердинею фортеці (донжоном). Замковий двір розділений комендантським палацом на дві частини — в більшій під час облоги розміщався гарнізон, а в меншій — керівництво.
Після русько-турецької війни 1806—1812 pp. Хотин увійшов до складу Російської імперії. З тих часів на території фортифікації залишилися будинок військової школи (1825) і шляхетно-тендітна церква Олександра Невського (1832). 2000 р. тут створено Історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця», завдяки чому споруди одного з наймогутніших оборонних комплексів на українських землях поволі постають із небуття.
Замок у Хотині вартий того, щоб до нього приїхати. Серед замків, розташованих на Україні (котрі здебільшого, якщо казати відверто, – не замки, а руїни) з Хотинським можуть порівнятися хіба що замок у Білгороді-Дністровському та у Кам’янці-Подільському.
Ще цікаві місця: