Художній музей

Костел Пресвятої Діви Марії (зараз тут знаходиться художній музей) – цікаве місце у Івано-Франківську, зразок барокової культової архітектури з деякими рисами Ренесансу, будівничі якого вбачали художню довершеність споруди в простоті та лаконічності.

У 1669 р. А.Потоцький добився перетворення місцевого костелу на колегіату, при якій почав діяти навчальний заклад – філія Краківської академії. Археологічні обстеження підвальних приміщень ствердили наявність у костелі трьох крипт, де відбувалися захоронення представників роду Потоцьких та духовенства.

У центральній крипті Станіславської колегіати XVII-XVIII ст. були поховані представники відомого шляхетського роду Потоцьких, власників міста – фортеці. Тут були захоронені: Андрій Потоцький, син Станіслава Ревери Потоцького -засновник Станиславова (помер у 1691 р.); його дружина Анна з Рисінських; їхній син Станіслав – староста галицький; полковник військ коронних (загинув 12 вересня).

Поруч з костелом у 1744 р. збудовано дзвіницю, що мала дзвін вагою понад 2 тонни. У 1962 р. радянською владою костел був закритий, а дзвіницю (1963 р.) зруйновано. Повністю відбудовано за старими фотографіями та кресленнями у 2000 р. під час реконструкції площі.

У 1980 році в костелі був відкритий Художній музей, який налічує тепер понад п’ятнадцять тисяч мистецьких творів.

Музей є скарбницею образотворчого та народного мистецтва краю. Його фонд представлено унікальними пам’ятками галицького іконопису й барокової скульптури, творчістю класиків західноукраїнського малярства.

Адреса: майдан митрополита Андрея Шептицького, 8, тел. 4-40-38