Бахчисарай

Бахчисарай (рус. – Бахчисарай) – невелике місто в Криму, районний центр. Місто утворилося у другій половині XV ст. внаслідок перенесення столиці проголошеного Кримського ханства з Солхата (зараз – Старий Крим).

ТОП-3 пам’яток Бахчисарая

Ханський палац - пам'ятка Бахчисарая
Ханський палац – пам’ятка Бахчисарая
Ханський палац

Архітектурною перлиною та знаковою пам’яткою Бахчисарая є унікальний ансамбль Ханського палацу, головною спорудою якого після пожежі 1736 р. стала Велика ханська мечеть (1743). Палацовий комплекс оточений величними вапняковими скелями, яким тривале вивітрювання додало вигадливих форм.


Чуфут-Кале - туристична принада м. Бахчисарай
Чуфут-Кале – туристична принада м. Бахчисарай
Чуфут-Кале

Мертве місто Чуфут-Кале (теж важлива пам’ятка Бахчисарая) лежить на плато яйли Внутрішнього пасма Кримських гір. Це один зі значних і краще збережених ансамблів середньовічного Криму, де відновлені караїмські кенаси, мавзолей Джаніке-Ханим (1437) і де збереглися давні вулиці.


Успенський монастир - цікаве місце в Бахчисараї
Успенський монастир – цікаве місце в Бахчисараї
Успенський монастир

Традиційний маршрут до Чуфут-Кале проходить повз ще одне цікаве місще Бахчисарая комплекс споруд Успенського печерного монастиря, що почав формуватися в VIII ст. До вирубаної в скелі Успенської церкви (VIII—XV ст.) ведуть широкі сходи з дзвіницею (XIX ст.). У радянські часи монастир був закритий і зараз, повернутий у лоно православ’я, стрімко надолужує втрачене.

Інші цікаві місця Бахчисарая

У Бахчисараї збереглася така пам’ятка як мечеть Тохтали-Джамі (1707 р.), єдина з 33-х, що існували в середині ХІХ ст.

Також в Бахчисараї працюють три музеї. Експозиція Художнього музею розташована в колишньому будинку доглядача Ханського палацу. У старому татарському будинку знаходиться музей художниці Е. Нагаєвської і мистецтвознавця А. Ромма, при якому є пансіон, з мансарди якого відкривається дивовижний краєвид на Бахчисарай.

При дорозі з Бахчисарая в Чуфут-Кале в добротно відреставрованому будинку знаходиться недавно перенесена з території Ханського палацу експозиція музею кримсько-татарського письменника і просвітителя І. Гаспринського. Тут на рубежі ХІХ-ХХ ст. була друкарня заснованої і редагованої ним газети «Терджиман».

Неподалік від Ханського палацу в 1999 р. встановлено приурочений до 200-річного ювілею пам’ятник О. Пушкіну, котрий побував тут в 1820 р.

За матеріалами великого путівника Пам’ятки Бахчисарая.

22 марта 2009 г.