Костел Іоанна Хрестителя

Костел Святого Іоанна Хрестителя – цікаве місце в Білій Церкві, розташоване в центрі, на Замковій Горі.

Костел Іоанна Хрестителя - пам'ятка Білій Церкві

Кошти на побудову кам’яного костелу Іоанна Хрестителя Ксаверій Браницький виділив ще в 1789 році, але в силу ряду причин, які нам не відомі, будівництво затяглося на багато років і було завершено тільки в 1812 році.

У плані споруди лежить традиційний для католиків латинський хрест. Східна частина хреста завершується напівкруглою апсидою, по кутках західної частини розміщені башти. Одна з них має годинник з двома дзвонами, в іншій знаходяться шість дзвонів. Двоярусну будівлю костелу вінчає звід сферичної форми. Висота споруди 27 м, ширина – 24,5 м, довжина – 35 м.

Інтер’єр костелу прикрашений орнаментальним ліпленням італійських майстрів. Ліплення коштувало замовникам дорожче, ніж сама споруда. Підлога костелу вимощена різнокольоровими мармуровими плитами. Костел розписаний монументальним живописом (автори невідомі). Костел був родинною усипальницею католицької гілки Браницьких, мав 3,5 тисячі парафіян.

У 1930 році храм був закритий. Відновили богослужіння у часи німецької окупації (тут же було німецьке кладовище). У 1944 році костел знову закрили. У 50-60-ті роки він служив спочатку лекційним залом, потім складом. У 1964 році в костелі провели реставраційні роботи. В даний час в будівлі розташований обласний зал камерної та органної музики. У вихідні дні проводиться богослужіння.

Місце для будівництва костелу було вибрано на Замковій горі, на тому ж місці, де раніше знаходилася католицька каплиця для польського гарнізону, а ще раніше, ймовірно, та сама біла церква, яка дала назву місту.

Будинок органної та камерної музики-концерти у костелі св. Івана Хрестителя – (04563) 5-55-31, 5-45-62.