Кагарлик (рус. – Кагарлык) – районний центр в Київській області.
Пам’ятки у Кагарлику Київської області
Під час татаро-монгольської навали поблизу селища була стоянка татарського загону. Назва селища походить від двох татарських слів: «ярлик» (грамота, документ) та «Кага» (ймовірно, ім’я власника «Ярлика»).
До 1793 р. Кагарлик належав польському графові Яну Яцеку Амору Тарновському. Він мав тут садибу з плодовим садом, квітниками та іншими насадженнями, які доглядали садівник і робітники. Від садиби до гаю через яр збудували дерев’яний міст, у гаю проклали доріжки. На жаль, від цієї садиби до наших днів нічого не збереглося.
У 1811 р. навпроти церкви збудовано палац, флігелі та господарські будівлі. Палац і висаджений навколо нього парк прикрашали 748 скульптур, фрагменти яких можна побачити в районному історико-краєзнавчому музеї. У південній частині зробили гірку, яка отримала назву Машук, і на ній побудували альтанку. З гірки вздовж алеї відкривався вид на палац. Парк символізував земну кулю в мініатюрі. Було створено ставочок-саджалку з острівцем, на який можна було дістатися поромом. Ставочок і острів мали символізувати «океан» і «материк», були тут «протока», «затока», «півострів».
Після зміни кількох володарів маєток придбав Михайло Іванович Чортков — відомий військовий і державний діяч. У 1918 р. значних збитків садибі завдали війська кайзерівської Німеччини. Вони пограбували приміщення, вивезли майже всі скульптури за кордон, пошкодили дерева.
Під час війни 1941 — 1945 рр. у повітря були висаджені садибні будівлі. У 1967 р. на місці, де знаходився палац, збудовано стадіон, під час спорудження якого частину скульптур просто закопали.
До наших днів від усієї величі дійшов лише парк – пам’ятка садово-паркового мистецтва. Та й він – у досить занедбаному стані. В парку налічується 113 різновидів дерев та кущів. В парку збереглася бесідка-ротонда (кін. XVIII ст.) та ковані ворота (XIX ст.).