Макарів

У західній частині Київської області, на берегах річки Здвиж, притоки Тетерева, розташований Макарів (рус. – Макаров) — селище міського типу, центр однойменного району. У давнину він називався Вороніном. На початку другої половини XVI ст. нащадки литовського феодала Макара Івашенцевича, які володіли землями цієї місцевості, перейменували Вороніно в Макарів.

Тут збереглися залишки колишнього замку, в якому ще в XIX ст. були помітні сліди мурованих з каменя споруд. Замок збудовано родиною Макаревичів у XVI ст. З півдня він захищався річкою Здвиж, а з півночі — глибоким ровом, заповненим водою, та високим валом з частоколом на ньому. На той час Макарівський замок був найміцнішою фортецею на Поліссі. Звідси польська шляхта робила напади на своїх сусідів, а також ховалася від гніву повсталих селян.

У 1651 р. в родині Макарівського сотника Сави Туптала народився син. Це був відомий письменник і церковний діяч Данило Туптало (Димитрій Ростовський), якого зачислено до лику святих православної церкви. Його перу належать три книги «Четьї-Мінеї» («Житія святих») та кілька віршованих драм.