Болград

Місто Болград (рус. – Болград) було засноване в 1821 році за пропозицією попечителя про іноземних поселенців Південного краю Росії генерала І. Інзова для заселення новопридбаних земель Бессарабії за результатами російсько-турецької війни 1806-1812 рр.

Цікаві місця м. Болград Одеської області
Усипальниця Караманевих і мавзолей Інзова - пам'ятки Болграда
Усипальниця Караманевих і мавзолей Інзова – пам’ятки Болграда

Генерал Инзов зробив багато для міста, тому його поховали на кладовищі в окремому мавзолеї (1825), який добре зберігся і є однією з визначних пам’яток Болграда. Тут же знаходиться і ще один пам’ятник – усипальниця Караманевих.

Мавзолей Інзова закритий, але всередину можна заглянути через віконце:

Всередині мавзолею генерала І. Інзова в Болграді
Всередині мавзолею генерала І. Інзова в Болграді

Наступна російсько-турецька війна велася в 1828-1829 рр., про що нагадує ще одна визначна пам’ятка міста Болград – колона на місці огляду російських військ імператором Миколою I перед переходом через Дунай на околиці Болграда в травні 1828 року.

Колона на місці огляду російських військ імператором Миколою I перед походом через Дунай
Колона на місці огляду російських військ імператором Миколою I перед походом через Дунай

Місто продовжувало розвиватися, незважаючи на війни, і в центрі міста 1833-1835 рр був побудований величний Преображенський собор, що є перлиною архітектури міста.

Преображенський собор - пам'ятка БолградаПреображенскій собор - пам'ятка Болграда
Преображенський собор – пам’ятка БолградаПреображенскій собор – пам’ятка Болграда

А Росія все воювала і воювала з Туреччиною. Кримська війна (1853-1856 рр) обернулася поразкою Росії, що торкнулося і Болграда – він на час (два десятка років) відійшов до підконтрольномго Туреччині Молдавського князівства. А ось наступна (1877-1878) вже залишила свій слід в місті у вигляді пам’ятника болгарським ополченцям, що виступили на боці Росії.

Болград - пам'ятник болгарським ополченцям
Болград – пам’ятник болгарським ополченцям

Тут же, на постаменті, вибита коротка історія війни, але болгарською мовою. Втім, зрозуміти його нескладно.

Неподалік знаходиться Миколаївська церква – пам’ятник архітектури (1871 г).

Миколаївська церква - пам'ятка Болграда
Миколаївська церква – пам’ятка Болграда

Від радянського періоду історії в Болграді теж залишилися пам’ятники. Природно, обеліск радянським воїнам, загиблим за визволення Болграда та району від фашистів. А також незвичайний пам’ятник – загиблим в 1989 році в результаті авіакатастрофи в районі Баку десантникам 8-й парашутно-десантної роти.

Пам'ятники радянським воїнам у Болграді
Пам’ятники радянським воїнам у Болграді

Десантники поверталися додому, в Болград, після виконання завдання в зоні вірмено-азербайджанського конфлікту. У повітрі, через 5 хвилин після зльоту, у літака ІЛ-76 загорівся двигун, літак вибухнув і впав у море. Всі, хто був на борту, 57 осіб, загинули.

Пам’ятки Болграда, що залишилися «за кадром»: один з місцевих жителів сказав, що в Болграді ще є є десь у єврейського кладовища друга колона «але ви самі її не знайдете» і навіть пам’ятник переходу Святослава (?!) Через Дунай…