Комендантівка

Комендантівка (рус. – Комендантовка) – село у Кобеляцькому районі Полтавської області.

Пам’ятки Комендантівки Полтавської області

У ХIХ столітті частина комендантських земель належала ватажку місцевого дворянства Олександрові Білевичові. Він був офіцером російського флоту, багато плавав і міг побувати в Єгипті.

Піраміда - пам'ятка Комендантівки Полтавської області
Піраміда – пам’ятка Комендантівки
Можливо, форму піраміди для родової усипальниці Білевич обрав за прикладом пам’яток покійним морякам, зведених у формі пірамід. Адже в будові не було єгипетських ієрогліфів і рисунків, а зверху була кам’яна куля, на якій стояв православний хрест. (За іншою версією, Білевичі були масонами. Відповідним чином була споруджена і піраміда: куля над зрізаною піраміді – відомий масонський символ).

Будували піраміду 13 років. Як будівельний матеріал використовували гранітні блоки з місцевого кар’єру, їх по дерев’яних жолобах тросами затягували нагору, а вапняковий розчин робили на крові свіжозабитої худоби з додаванням яєчних білків. Три похоронні камери з’єднувалися підземними ходами. Вінчав споруду православний хрест.
На першому поверсі знаходився зал зі склепінчастими стелями і видовженими вікнами, там був вівтар з іконостасом, на другому – дзвіниця, а вгорі встановили православний хрест. Після того, як піраміду освятили, вона була названа Софіївській церквою.

Зараз у піраміді - діюча церква
Зараз у піраміді – діюча церква
В 1922 р. комуністи зруйнували церкву, викинули тіла подружжя Білевичів. Коли справа дійшла до зняття дзвону, на захист вийшло все село – влада відступила. Тієї ж ночі по селу проїхав «воронок» – і на другий день обороняти дзвін вже ніхто не вийшов.

Комендантівці розповідають містичні історії про свою піраміду. Ніби місцевий житель, який зняв хрест з вершини 15-метрової усипальниці, незабаром зник з села без вісті.

Сьогодні в піраміді знову діюча церква. Місцеві ентузіасти відреставрували будівлю і звели прибудову для моління.