Гоголеве

Гоголеве (рус. – Гоголево) – село в Шишацькому районі Полтавської області. Туристу корисно мати на увазі, що це не райцентр Гоголеве, який вказаний на більшості карт України, а зовсім інший населений пункт в сусідньому, Шишацькому, районі :-).

Пам’ятки с. Гоголеве Полтавської області

Пам'ятки c Гоголеве. Маєток батьків М. Гоголя

Пам’ятки c Гоголеве. Маєток батьків М. Гоголя
Маєток батьків М. Гоголя

Батько письменника, Василь Яновський, вніс основний внесок в облаштування маєтку. Саме він побудував садибу, облаштував парк зі ставком і спорудив церкву Різдва Богородиці (не збереглася, але в даний час ведеться робота по її відновленню).


Пам'ятки Гоголевого. Музей М. Гоголя
Пам’ятки Гоголевого. Музей М. Гоголя
Музей М. Гоголя

Дуже цікавий і доглянутий музей був відкритий в батьківському домі письменника в 1984-му році. Експозиції в різних залах присвячені дитячим рокам Гоголя (прізвище якого в той час ще була Яновський), періоду навчання в Ніжині, Санкт-Петербурзькому періоду письменника. Також відтворено інтер’єри кімнат, включаючи деякі особисті речі родичів письменника і просто справжні речі тих часів.


Пам'ятки с. Гоголеве. Могила батьків М. Гоголя
Пам’ятки с. Гоголеве. Могила батьків М. Гоголя
Могила батьків М. Гоголя

Окремо від садиби, але неподалік, в центральному парку, знаходиться могила з хрестом, в якій поховані батьки Н.В. Гоголя. Ця пам’ятка була приведена до ладу до 150-річчя від дня народження М. В. Гоголя.


Пам'ятки в с. Гоголеве. Пам'ятник М. В. Гоголю
Пам’ятки в с. Гоголеве. Пам’ятник М. В. Гоголю
Пам’ятник М. В. Гоголю

Пам’ятник М. Гоголю роботи скульптора А. Ковальова та архітектора В. Шевченка був встановлений на території садиби одночасно з відкриттям музею. До речі, точно такий самий пам’ятник, тільки на більш низькому постаменті, знаходиться в центральному парку м. Яготин. Думаю, дехто міг би розповісти якусь цікаву історію, пов’язану з цією пам’яткою Гоголеве. Та ось не знаю, хто саме…


Флігель Гоголя - пам'ятка с. Гоголеве
Флігель Гоголя – пам’ятка с. Гоголеве
Флігель М. В. Гоголя

В окремо розташованому флігелі Микола Васильович проживав в останні роки свого життя. За заповітом мами Гоголя кімнату залишили в тому ж вигляді, як вона була за життя письменника. У неї нікого не пускають і зараз. Але можна подивитися через двері. Все таке чорне, похмуре… Також в цьому флігелі зібрані деякі предмети щодо подорожей Гоголя.