Пляшева

Неподалік від села Пляшева в заболоченій долині річечки Пляшівка влітку 1651 р. відбулася кульмінаційна баталія Визвольної війни 1648—1654 pp., відома як битва під Берестечком.

У ній була задіяна величезна за тодішніми мірками кількість вояків — понад 200 тис. Армія польського короля Яна Казимира протистояла об’єднаному козацькому (під проводом Богдана Хмельницького) і татарському (керованому кримським ханом Ісламом-Гіреєм III) війську. У розпал бою татари відступили, захопили у полон Б. Хмельницького і, попри героїзм козаків, вирішили фінал цієї битви.

1914 р. на невеликому підвищенні над болотом, що називають островом Журавлиха, постала дуже ефектна Георгіївська церква-мавзолей, що не має аналогів в Україні. До неї із сусіднього села Острів перевезли дерев’яну Михайлівську церкву (1650), де за легендою напередодні битви корінфський митрополит Іоасаф освятив козацькі шаблі і причастив Б. Хмельницького. 1967 р. козацький меморіал був перетворений на Історико-культурний заповідник «Козацькі могили».

Ще цікаві місця: