Язловець

За 12 кілометрів від Бучача, на берегах річки Вільховець, розташоване село Язловець (за радянських часів – Яблунівка). Територія сучасного села була заселена уже в ІV-ІІІ столітті до нашої ери, про що свідчать виявлені тут поселення трипільської культури.

У давні часи цю місцевість, через її виняткове стратегічне значення, називали Ключем Поділля. Старі стіни Язлівецького замку проглядаються здалеку. Він височіє на високому пагорбі і з трьох сторін оточений річкою, яка схована від людського ока посеред високого лісу, що вкриває навколишні простори. У 1550-1556 р. Юрій Язловецький гербу Габданк, коронний гетьман королівського війська добудував триярусну вежу, на третьому поверсі якої знаходився в’їзд до міста 24 метри завдовжки. Вона добре збереглася і донині. Над в’їзними воротами видніється різьблений з каменю портал ренесансного стилю із гербом Язловецьких.

Однак, ні вигідне стратегічне розміщення, ані масивні грубі 4-метрові стіни не вберегли Язловець. У 1672 році його зайняли турецькі війська. Оборонне значення Язловець втратив 1699 року після звільнення від турків Кам’янця-Подільського. Наступний його власник Станіслав Понятовський оцінив красу навколишньої природи, та, розчарований понурим виглядом фортеці, збудував собі нижче старого замку новий палац. На початку XIX століття палац почав занепадати. Нове життя принесла сюди Марцеліна Даровська, яка заснувала тут монастир для дівчат. Проіснував він до 1944 року і був закритий. Нині діяльність монастиря відновлено – у старих мурах знову звучать слова молитви.

В XIV столітті через Язловець пролягав торговий шлях «Віа Регіт», що з’єднував Львів із Молдавією. Швидкий розвиток торгових відносин сприяв переселенню в XVI столітті вірмен. Тому і сьогодні в селі можна побачити вірменські будиночки і оглянути вірменську церкву святого Миколая – пам’ятку архітектури XVI століття.

У селі можна відвідати також пам’ятку архітектури XVI століття – римо-католицький костьол. Тут похований знаний композитор Микола Гомулка, який помер 1609 року.

Ще цікаві місця: