Чортків

На південь від Тернополя за 76 км, в мальовничій долині річки Серету лежить Чортків. Перша писемна згадка – 1522 рік: тоді місто отримало магдебурзьке право. На карті Казимира Великого місто було показане як Чортковиці, а офіційний дозвіл на перейменування в Чортків дав король Сигізмунд III. Назва походить від імені його власника – Єжи Чартковського, вихідця із поселення Чартек у Серадському воєводстві.

На початку XVII ст. нові власники Чорткова, Польські, побудували замок з каменю та цегли. Тогочасний руський воєвода Станіслав Польський у 1610 р. заснував у місті домініканський костьол з монастирем, який колись був оточений оборонними мурами. У храмі знаходиться копія відомої Чортківської Богоматері.

Однак положення замку біля підніжжя гори не було придатне до оборони, тому місто часто захоплювали вороги. У1655 р. московське військо здобуло Чортків і забрало його власника Павла Потоцького з родиною до полону. 1672 р. замок без опору здобувають війська Магомета IV. Після підписання Бучацького миру до 1683 р. він стає резиденцією турецького субпаші Подільського пашалику. Пізніше замок за проектом відомого архітектора Теодора-Маріана Тальовського був перебудований і втратив оборонне значення.

Через часті спустошення місто розвивалось дуже повільно. Лише у 1722 р. тут з’явились кушнірські і шевські цехи, вступ до яких вартував один злотий і 15 гарнців горілки. За австрійських часів у замку були тютюнові склади. Сьогодні можна побачити руїни колись потужніх стін замку, які добре збереглися.

У місті є два дерев’яні храми. Перший – це Успенська церква в центрі, побудована в 1635 р. у традиційному «карпатському стилі», одна з найдавніших дерев’яних церков на Поділлі. В XVIII ст. створено іконостас храму. Збереглась дзвінниця. Другий – церква Вознесіння Христового є витвором народної архітектури, унікальним зразком українського дерев’яного будівництва. Народні умільці спорудили цей храм у 1630 р. без єдиного цвяха. Разом з містом церква зазнала жахливих руйнувань під час нападу на Чортків татар у 1640 і турків у 1672 рр. Повністю відбудована у 1717 р., тоді ж і освячена як Вознесенська (раніше – святого Миколая).

На Ринковій площі і сьогодні можна побачити торгові ряди XIX ст. у вигляді колонади. Їхньою частиною є будівля ратуші з годинником. У Чорткові є ще дві колишні єврейські синагоги.

Прощаючись із Чортковом, варто відвідати на міському цвинтарі пам’ятники жертвам більшовицького терору, воякам УПА, які воювали з більшовицькими і фашистськими окупантами у 1942-1952 рр., пам’ятники воїнам другої світової війни, а за міським парком – пам’ятник польським монахам, яких було закатовано більшовиками у 1941 р.

Ще цікаві місця: