Також див. Вишнівець
Збараж вперше згадується в літописах у 1211 р., але і до цієї дати місто на річці Гнізна було одним із найбільш укріплених удільних центрів Галицько-Волинського князівства. Відомо, що в XII столітті місто належало польському королю Лешку Білому (до 1219 р.). У 1241 р. Збараж був зруйнований під час татаро-монгольської навали. В наступні півтора століття про Збараж немає жодних згадок. Лише у 1393 р. він згадується у зв’язку зі спорудженням феодального замку. З історичних джерел відомо, що збудував його новгород-сіверський князь Дмитро Корибут, котрий володів навколишніми землями в кінці XIV ст. В першій половині XV ст. Збараж знаходився в центрі литовсько-польських військових сутичок.
Важливу роль в обороні Старого Збаража відіграв Василіанський монастир (згодом – монастир св. Онуфрія), заснований у 1480 р. на вершині Чернечої гори. У 1600 р. на місці монастиря св. Онуфрія збудована церква Преображення Господнього. З 1600 по 1700 роки при церкві діяв православний Спаський монастир та функціонувала слов’яно-руська школа. У 1474 й 1598 рр. Збаразький замок здобували штурмом татари. Старий Збараж було знищено і князі Збаразькі вирішили не відбудовувати старого міста. Перша документальна згадка про Новий Збараж відноситься до 1583 р. Будівництво нового замку розпочали брати Кшиштофта Юрій Збаразькі. Події, що відбулися літом 1649 р. добре відомі в історії як „Облога Збаража”. Впродовж 7 тижнів під Збаражем війська Богдана Хмельницького тримали в облозі чисельний гарнізон польських військ під командуванням Яреми Вишневецького. Похід на Збараж та Зборів закінчився Зборівською угодою 15 серпня 1649 року. Під час облоги 1649 р. під мурами Збаразького замку загинув один із сподвижників гетьмана Б. Хмельницького корсунський полковник Морозенко. За матеріалами цих подій польським режисером Єжи Гофманом було знято фільм„Вогнем і мечем” (за твором Г. Сенкевича).
У 1994 р. на основі замкового ансамблю створено Збаразький Державний історико-архітектурний заповідник, якому у 2004 р. надано статус національного.
Пам’яткою місцевого значення є парк (кінця XVIII ст.), який оточує замок, пізніше названий «Липки» (від слова «липа»).
1898 р. у парку був споруджений пам’ятник польському поету А. Міцкевичу.
В експозиції музею, створеного на базі Збаразького замку, можна ознайомитися із витворами церковного мистецтва: іконами ХVІІ-ХІХ ст., стародруками, церковним начинням, виставкою скульптур відомих майстрів різця А. Осінського та Г. Пінзеля, експонатами трипільської культури, виставкою зброї та годинників. Пам’ятками архітектури також є бернардинський монастир та костьол (1627 р.), монастир феліціанок (XVIII ст.), Мала та Велика Успенські церкви (XVIII ст.).
Ще цікаві місця: