Вінницька область

Вінниччина — найбільша область Центральної України, утворена 1932 р. Поверхня землі на теритрії регіону зі сходу на захід дещо підвищується від Придніпровської до Подільської височин, утворюючи широку хвилясту лесову рівнину, нахилену до Чорного моря. Рівнина поцяткована численними глибоко врізаними долинами великих рік Дністер, Південний Буг та їхніми багатьма припливами. Найбільш захопливі і вражаючі краєвиди чекають на мандрівників у долині Дністра, до річища якого Подільська височина спадає стрімким урвищем.

Саме тут в ранньому палеоліті (100—30тис. років тому) з’явилося поселення первісних мисливців. У неоліті почалося заселення іншого великого річкового басейну на теренах області — південно-бузького.

В XI ст. Середнє Побужжя входило до складу Київського, а Наддністрянщина — Галицького князівств, а потім майже всі простори нинішньої області контролювалися Галицько-Волинським князівством. Після його захоплення 1240 р. Золотою Ордою був створений Подільський улус, що платив данину монголам, які кочували в Дикому полі. Так тривало понад сторіччя, доки 1362 р. литовський князь Ольгерд не витиснув ординців з Поділля.

Деякі замки-фортеці, зведені за часів Речі Посполитої для захисту від войовничих кочівників, згодом прислужилися для створення міст краю. Спонтанні грабіжницькі набіги ординців, а згодом войовничої Османської імперії та її васалів відбувалися тут із завидною регулярністю наступні три сторіччя.

XVII—XVIII ст. у цих краях промайнули під знаком ледь не перманентного протистояння Речі Посполитої і козацтва. Шляхетська Польща настільки послабшала, що була змушена поступитися Брацлавським воєводством на користь Богдана Хмельницького (1648—1654), а згодом — Османської імперії (1672—1699). У XVIII ст. край інтенсивно розвивається, а економії значних землевласників досягають свого розквіту в 1760— 1790-ті роки.

Після другого поділу Польщі 1793 р. територія сучасної області понад сторіччя була підпорядкована російській Подільській губернії. Поступово царська корона витискає звідси великих польських землевласників і католицьку церкву, приводом для чого стали польські повстання 1830— 1832 і 1863 років.

Під час Великої Вітчизняної війни на околицях Вінниці фашисти побудували особливо секретний (на всій окупованій радянській території) військовий об’єкт — ставку Адольфа Гітлера «Вервольф».

Незважаючи на бурхливу і часто руйнівну історію, на Вінниччині збереглися різностильові православні, католицькі, юдейські культові споруди XVI—XX ст. Від фортечних будівель збереглися поодинокі перебудовані фрагменти. Світські споруди представлені різноманітними і численними палацами та садибними будівлями, адміністративними будинками, парковими спорудами і пам’ятниками XVIII—XX століть.

Найбільш цікаві міста Вінницької області

Цікаві місця Вінницької області по районах

Цікаві природні пам’ятки Вінницької області

На Вінниччині немає жодного природного заповідника чи парку, але тут ледь не за кожним вигином шляху очам постають такі краєвиди, що, здається, у запровадженні штучних резерватів немає жодного сенсу.

Джерело: великий путівник Цікаві місця Вінницької області