Шаргород

Невеличке місто Шаргород закладене 1383 р. за литовського князя Вітовта. Сучасна назва з’явилася лише 1579 р. за князя Замойського, якого грамота польського короля зобов’язувала побудувати в цих місцях замок.

1588 р. Шаргород здобув магдебурзьке право і дозвіл проводити торги та ярмарки. Розвиток торгівлі та ремісництва був немислимим у жодному місті на тодішніх польських кресах без єврейської громади. Юдеї подбали про захист міста від татарських набігів і побудували (1589) синагогу оборонного типу, яка вважається найстарішою юдейською культовою спорудою України, що збереглася дотепер. Ще й досі прогулюючись Шаргородом і поглядаючи на релікти міської забудови, можна на ментальному рівні відчути атмосферу єврейського містечка, хоча майже всі юдеї звідси давно виїхали.

За кілька кілометрів від Шаргорода у долині сусідньої річки Мурафи розташоване містечко з такою самою назвою. 1624 р. тут засновано домініканський монастир, первісний костел якого дощенту зруйнували козаки Богдана Хмельницького. За півтора сторіччя по тому 1791 р. костел Непорочного Зачаття Діви Марії в Мурафі з притаманним їм розмахом відбудували Потоцькі. Так і стоїть він при дорозі, немов мовчазна пам’ятка Речі Посполитій, вражаючи мандрівників своїми вигадливими бароковими формами.

Ще цікаві місця: