Володимир-Волинський

Володимир-Волинський — третє за чисельністю населення місто краю — розкинувся на правому березі річки Луга. Володимир — стародавнє місто Волині, що вперше згадується в літописах 988 p., назване на честь його засновника — київського князя-хрестителя. Статус стратегічного західного форпосту Київської Русі і князівської резиденції сприяв створенню потужних фортифікацій. Про них нагадують фрагменти збережених земляних валів, що дотепер навіть у напівзруйнованому стані вражають своїми розмірами.

1160 р. на високому береговому пагорбі постала найстаріша культова споруда Волині — Успенський собор, який іноді називають за ім’ям тодішнього князя — Мстиславів храм. Цей божий дім з когорти молитовень часів Київської Русі, що збереглися в Києві, Чернігові та Овручі. Вони не один раз руйнувалися, а потім, зберігаючи свій родовід, знов поставали у первісній красі. У XVIII ст. уніати перебудували Успенський собор у стилі бароко, але той храм завалився 1829 р. і був відбудований наново 1900 р. в архітектурних формах давньоруської доби.

1199 р. Володимир стає столицею об’єднаного Галицько-Волинського князівства і за часів князювання Романа Мстиславовича перетворюється на одне з найкращих міст Русі, яке затьмарювало своєю величчю навіть Київ. Але за розквітом майже завжди настає занепад, який на своїх списах принесли на Волинь воїни орд хана Батия. Понад три сторіччя місто час від часу грабували і руйнували ординці, кримські татари і поляки, але воно завжди повставало з попелу. З тих неспокійних часів збереглася затишна і тендітна Василевська церква (XIII—XIV ст., значно перебудована в 1901 p.). Трохи пізніше поруч з Успенським собором з’явився єпископський будинок (XV ст.), згодом спаплюжений незграбною дзвіницею.

З третім поділом Речі Посполитої 1795 р. Володимир входить до складу Російської імперії, і, щоб уникнути плутанини з однойменним російським містом, у його назві з’являється уточнення — Волинський. Російська імперія контролювала ці землі до свого краху. Сучасний Володимир-Волинський — це акуратне, добре впорядковане місто, де на просте око помітно, що століттями тут квартирували військові.

Ще цікаві місця: