Зимне

Поселення Зимне, за кілька кілометрів від Володимира-Волинського, у документах вперше згадується 1450 р. Тут на береговому пагорбі річки Луга наприкінці XV ст. засновано православний Святогірський монастир, до ансамблю якого згодом увійшли Успенська церква з печерами (1495), оборонні стіни з вежами і Троїцька церква (1567).

Монастирю і його мешканцям була вготована нелегка доля — чернечу обитель неодноразово руйнували, забирали представники інших конфесій, але вона вперто поставала задля свого первісного призначення.

Нинішній нещодавно відбудований затишний Святогірський жіночий монастир є унікальною спробою перенести архітектурні прийоми храмового будівництва часів Київської Русі в сучасне життя. Надбрамна дзвіниця з грайливим візантійським шатром, стилізована під давньоруські собори Троїцька церква, немов налаштована на опір ворогу, мала, але потужна і схожа на вежу Успенська церква… Монастир, здається, досі щомиті готовий дати відсіч загарбникові. За його потужними стінами зберігається, мабуть, найдавніша і ледь не єдина реліквія, що вціліла від споконвічного монастиря — 700-кілограмовий дзвін. За переказом він був відлитий на замовлення князя Олександра Чарторийського 1566 р. Даниною сучасній моді повіває від технологічної каплиці, встановленої над живодайним джерелом, чудового квітника, повитої декоративними квітами галереї і стильного саду каменів.

Ще цікаві місця: