Ужгород

Ужгород — центр Закарпатської області, найменше серед регіональних центрів України місто, розташоване на берегах ріки Уж.

Перша письмова згадка про місто відома з угорської хроніки 872 року. Ужгородський замок здавна мав непогані укріплення, що ставали на перешкоді ворогів ще в XI столітті.

За часів Київської Русі Ужгород був спадковим володінням угорських королів, яке з 1323 р. (і майже до кінця XVII ст.) стало власністю феодалів Другетів. Вони побудували тут замок (XIV ст.), у якому нині розміщені експозиції краєзнавчого музею і картинної галереї. Але найстарішою спорудою Ужгорода вважається Горянська церква-ротонда (XII ст.), у якій збереглися фрагменти унікальних фресок, виконаних в 1360—1370-х роках.

Від XVIII ст. до наших днів у старій частині Ужгорода збереглися будівля жупанату (жупа — адміністративна одиниця Угорщини ще з XIII ст.), зведеного 1766 p., і кілька культових споруд, серед яких найцікавішими є єзуїтський костел і будинок колегії, після істотної перебудови (1780,1878) перетворені на кафедральний Хрестоздвиженський собор і єпископську резиденцію.