Нова Чортория

(рус. – Новая Черторыя)

Цікаві місця с. нова Чортория Житомирської області

Село Нова Чортория Любарського району розташованt на правому березі р Случ. Нова Чортория заснована в 20-і роки 17-го ст., а в 1793 р у складі правобережних українських земель була приєднана до Російської Імперії.

На правому березі каньйоноподібної долини річки в кінці 18-го ст. починається будівництво садиби, а в 1815-1818 рр. навколо неї закладається ландшафтний парк. Садибний комплекс формувався протягом століть і деякі його споруди відносно добре збереглися.

Просторий двоповерховий палац, каплиця (з розписом і мозаїкою, виконаною італійським майстром), флігелі та господарські споруди, оточені прекрасним парком і садом, займають нині площа близько 70 га. Новочорторийський парк – найкращий в області: прекрасна алея з вікових лип, великі світлі галявини і художньо скомпоновані групи хвойних (сосна, ялина) і листяних (клен, в’яз, береза, липа) дерев створюють романтичні композиції.

В даний час в парку на площі 192 га росте близько 50 видів дерев і чагарників, серед яких збереглися 170-180-річні дерева переважно місцевих порід. Довгі роки в садибному комплексі розміщується зооветеринарний технікум.