Базар

Пам’ятки с. Базар Житомирскьої області

У с. Базар (рус. – Базар) в листопаді 1921-го року червоноармійці розстріляли 359 полонених вояків армії УНР, які брали участь у другому зимовому поході. На місці їх поховання в 2002 р встановлено величний меморіал – цікаву пам’ятку Житомирщини.

Меморіал воінам УНР  - пам'ятка  в с. Базар
Меморіал воінам УНР в с. Базар

17 листопада 1921 під селом Базар Народицького району Житомирської області сталася одна з найбільш трагічних битв українсько-радянської війни 1919-1921 рр.

З початком авантюрного Другого зимового походу військ УНР Волинська група у складі 800 солдатів на початку листопада 1921 перейшла кордон тих часів поблизу Новограда і взяла Коростень, проте незабаром змушена була відступати під натиском переважаючих сил Червоної армії.

Знекровлену Волинську групу української армії оточив майже 3-х тисячний корпус Дев’ятої Кримської кавалерійської дивізії Червоної армії на чолі з Котовським. У бою під Базаром біля переправи, захищаючи великий обоз з пораненими, загинуло близько 400 воїнів. Більше сотні воїнів зі штабом вдалося прорватися і відступити за кордон. Більше 400 солдатів і офіцерів були взяті в полон.

Видео о с. Базар

21 листопада 1921 в селі Базар Народицького району прозвучало 359 пострілів. Воїни армії УНР падали в заздалегідь вириту більшовиками яму.

Перед розстрілом полоненим запропонували перейти на бік червоноармійців, але жоден із засуджених до розстрілу солдат УНР не погодився. Їх командир Степан Шостак сказав, що вони не зрадять Україну. Вояки УНР загинули під звуки гімну «Ще не вмерла Україна». Розстріл полонених санкціонував особисто командир червоних Котовський Григорій.

Загалом, втрати українських військ у битві під Базаром досягли 700 осіб. Цей бій знаменував собою остаточну поразку УНР у війні з Радянською Росією.

Див. також: