Свято-Георгіївський монастир

Городницький Свято-Георгіївський ставропігійний монастир

Ставропігійними монастирями називаються обителі, які знаходяться під безпосереднім управлінням патріарха. Ставропігію Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України, Предстоятеля Української Православної Церкви Городницький монастир отримав в 1994 р.

Свято-Георгіївський Городницький ставропігійний монастир
Свято-Георгіївський Городницький ставропігійний монастир

Монастир у Городниці був відомий ще з 16-го ст. Під час Північної війни (1700-1721 рр.) Городниця була зруйнована (тактика «випаленої землі» якраз тоді і використовувалася відступаючими військами Петра). Храм був спалений, чернеча громада загинула.

У 1774 р. на кошти парафіян містечка Городниця на місці знищеного храму була побудована дерев’яна церква в ім’я вмч Георгія Побідоносця. До храму примикала дерев’яна дзвіниця. За описом 1888 р., відремонтована в 1862 і 1881 рр. Георгіївська церква була «міцна», покрита бляхою, при ній знаходилися будинок причту і господарські споруди.

Найяскравіша пам’ятка Городниці – кам’яний собор св. Георгія – був зведений на початку XX століття. А 6 травня 1903 він був освячений. Архітектура Георгіївського собору орієнтована на Володимирський собор у Києві: це хрестово-купольна споруда з 5-глав’ям над наосом, центральний купол якого більший і вищий за інші, розміщені над кутовими осередками.

В даний час Городницький монастир об’єднує в собі, за традицією древньої Церкви, два чернечих суспільства: чоловічу Свято Георгіївську і жіночу – на честь ікони Божої Матері «Утамуй мої печалі».