Верхівня

Село Верхівня (рус. – Верховня) відоме тим, що тут знаходиться палац, в якому проживав Оноре де Бальзак.

Цікаві місця та пам’ятки Верхівні на Житомирщині

«Переді мною на пагорбі посеред долини… височів в золотистих променях призахідного сонця палац на зразок маленького Лувру або грецького замку!»

Пам'ятка Верхівні - палац, в якому жив О. де Бальзак
Палац, в якому жив О. де Бальзак

Ці слова Оноре де Бальзак, великий французький письменник, написав про свій новий будинок на найближчі 3 роки у Верхівні – пам’ятці на території сучасної Житомирської області, під’їжджаючи до маєтку графині Евеліни Ганської (у дівоцтві – Ржевуської), яку він любив протягом багатьох років.

Їхнє знайомство почалося з захопленого листа, підписаного псевдонімом «Іноземка», якого красуня Евеліна прислала Бальзаку з Одеси в 1832 р. З цього моменту розпочався 15-річний період листування з рідкісними зустрічами, адже графиня була заміжня. І тільки восени 1874 р. з’явилася можливість відкритої зустрічі, і Бальзак, окрилений любов’ю до Евеліни Ганської, всього за 8 днів добирається до садиби княгині, де провів наступні 3 роки творчої роботи.

Оноре де Бальзак
Оноре де Бальзак

Палац розташований посеред чудового парку. Він був побудований архітектором з Франції на прізвище Блеріо в 1780-х роках. Головний фасад садиби прикрашений восьмиколонним портиком зі спареними колонами, а парковий фасад палацу – шестиколонним портиком. Палац складається з 30 кімнат. На другому поверсі збереглися особисті покої Оноре де Бальзака – салон, спальня, кабінет. На першому поверсі палацу – танцювальний зал, декорований прекрасними барельєфами на античні теми.

По флангах палацу розташовані два флігелі, в одному з яких знаходилася кухня, а в іншому – будинок керуючого. Крім того, на території маєтку була побудована цікава каплиця – усипальниця Ганських (1810), винний льох (1805) і купальня, що з’єднувалися з палацом підземними ходами.

Каплиця-усипальниця Ганських і Ржевуських у Верхівні
Каплиця-усипальниця у Верхівні

Парк розкинувся на ділянці площею 60 Га. Купити таку ділянку – не кожному по кишені, навіть у Житомирській області. Спеціально для Евеліни її чоловік облаштував струмок з лебедями. Через струмок були перекинуті містки. Арочний місток зберігся до наших днів, а поруч з ним можна знайти один з трьох колодязів, з яких пили ще Бальзак і Ганська. На честь Евеліни Ганської Бальзак назвав одну з героїнь роману Сільський доктор (1833 г).

Приїжджайте до Верхівні подивитися на визначні пам’ятки, на чарівні лінії палацу, прекрасні деталі інтер’єру, прогуляйтеся по парку, попийте води з того ж колодязя, з якого пив великий француз.

Тільки їхати краще з боку Білої Церкви через Сквиру, так як дороги в Житомирській області набагато гірші, ніж у Київській.

Пов’язані пам’ятки:

Пам’ятка Бердичева – костел в якому вінчалися Бальзак і Ганська
Пам’ятки Житомирської області
Пам’ятки Ружинського району
Садиба Корницкий в с. Рогачі Житомирської області
Садиба, костел і церква в смт Ружин Житомирської області

Подорожі: