Козацька могила

У 1768 р. в Холодному Яру поблизу Чигирина почалося народне повстання запорожців і гайдамаків під проводом М. Залізняка та І. Гонти, що отримало назву «Коліївщина».

Козацька могила - пам'ятка с. Кодня
Козацька могила – пам’ятка с. Кодня

Повстанці захопили ряд міст Середнього Придніпров’я, штурмом взяли Умань, і Річ Посполита була змушена звернутися до Катерини II з проханням посприяти у придушенні бунту.

Російські та польські війська незабаром розгромили розрізнені загони повстанців, а захоплені в полон учасники повстання були жорстоко страчені. Над ними влаштовувалися показово-повчальні страти в різних містах Речі Посполитої, а в Кодні відбулася масова різанина. Під керівництвом польського воєначальника І. Стемпковського повстанцям рубали голови, садили на палю, четвертували.

Тут стратили близько 3 тис. Учасників «Коліївщини», і село стало символом скорботи і пам’яті про волелюбних і непокірних синів українського народу. До 200-річчя трагедії на околиці Кодні, на козацькому кургані-могилі, оточеній щільним кільцем дерев, встановлено монумент пам’яті учасників «Коліївщини» (1968)