Музей “Флігель Тараса Шевченка” у Яготині

Яготин зайняв велике місце в житті і творчості Т. Г. Шевченка. Зустрічі поета в Яготині з інтелігенцією, з народом запалили його на створення цілого ряду поетичних і живописних творів. Уперше в Яготин Шевченко прибув у червні 1843 року в супроводі О. В. Капніста. Син відомого російського письменника О. В. Капніст за зв’язки з декабристами був арештований і просидів кілька місяців у Петропавловській фортеці. Бажаючи мати копію з портрета М. Г. Рєпніна роботи швейцарського художника Иозефа Горнунга, О. В. Капніст запросив Шевченка в Яготин і познайомив його там з родиною М. Г. Рєпніна — старшого брата декабриста С. Г. Волконського. В. М. Рєпніна так писала про своє знайомство з поетом: «Капніст, який поселився у нас на частину літа заради свого хворого сина, попросив дозволу провести свого знайомого, художника, до вітальні, щоб показати йому картини; дозвіл, звичайно, було дано, і тієї ж хвилини я дізналася тільки, що це художник–живописець і поет, причому навіть більше поет, ніж живописець, і що звуть його Шевченко».

Флігель Т. Шевченка у Яготині
Флігель Т. Шевченка у Яготині

Після недовгого перебування в Яготині поет виїхав у села і міста Київщини та Полтавщини, де малював, записував народну творчість. У жовтні 1843 року Шевченко вдруге приїхав до Яготина і оселився в дерев’яному флігелі князя М. Г. Рєпніна.

Дерев’яний флігель, в якому жив і працював поет, не зберігся – він був знищений фашистами під час Великої Вітчизняної війни. В уцілілих будинках колишнього маєтку Рєпніних була розміщена районна лікарня. Проте, у 2003 році флігель був відбудований і в ньому облаштовано музей «Флігель Тараса Шевченка».

У шести тематичних залах, стіни якого раніше були прикрашені власними малюнками Тараса Шевченка, представлені роботи сучасних художників України, на яких відтворені моменти з життя самого поета під час перебування в Яготині та речі з колишнього маєтку Розумовських-Рєпніних, якими користувався гість.

Флігель Т. Шевченка у Яготині
Флігель Т. Шевченка у Яготині

На замовлення О. В. Капніста і Г. С. Тарновського Т. Шевченко зробив дві дуже вдалі копії портрета М. Г. Рєпніна роботи Горнунга, а також намалював автопортрет, який був подарований В. М. Рєпніній.

В колі знайомих і друзів поет читав свої твори. Після читання поеми «Слепая» Варвара Михайлівна Рєпніна писала: «О, якби я могла передати… усе, що я пережила під час цього читання! Які почуття, які думки, яка краса, яке очарування і який біль!.. Це була чарівна музика, що співала мелодійні вірші нашою красивою і мелодійною мовою». Шевченко написав російською мовою поему «Тризна» і присвятив її В. М. Рєпніній. У поемі яскраво виражені ідеї політичного протесту проти кріпосницького самодержавного ладу. Поет виступає проти «тиранов» і «палачей» і висловлює свою велику любов до Батьківщини:

О святая! Святая родина моя !Чем помогу тебе, рыдая? И ты закована, и я.

Шевченко критично ставився до поміщиків, серед яких йому доводилось іноді бувати, відчував свою соціальну нерівність у цьому оточенні. В поемі «Тризна» поет говорить:

Зачем я тут? И что мне делать между ними? Они все пляшут и поют, Они родня между родными, Они все равны меж собой; А я!..

Флігель Т. Шевченка у Яготині
Флігель Т. Шевченка у Яготині

В. М. Рєпніна прихильно ставилась до Шевченка. Вона допомагала поетові розповсюджувати на Україні альбом малюнків «Живописная Украйна», листувалася з ним, висилала йому на заслання літературу, навіть зверталася до шефа жандармів Орлова з клопотанням полегшити долю Шевченка, дозволити йому хоч малювати.

У повісті «Близнецы» Шевченко кілька разів згадує Яготин.

Пов’язані визначні місця