Яготин

Місто Яготин — центр Яготинського району. Від Києва по Південно-Західній залізниці до станції Яготин —101 км, від станції Яготин — 7 км. По автостраді Київ–Харків— 105 км., від повороту — 9 км.

Про походження назви міста Яготина, існує кілька легенд. За однією з них, назва пішла від того, що на чолі загону татар, який захопив місто, був такий собі Яго. Місцеві жителі вбили його і розіп’яли на високому тині. Інша легенда розповідає, що нібито в давнину тут оселився якийсь Яго і володіння свої обніс тином. Є також перекази, що назва походить від прізвища Яготин, яке належало першому поселенцеві цього краю.

Точної дати заснування Яготина ми не маємо, тому орієнтуємося на першу згадку місцевості 1552 р., а перша інформація про власників Яготина задокументована початком XVII ст. У 1637 р. в універсалі Якова Острянина згадується Яготинський повіт. Це означає, що Яготин був на той час адміністративним центром.

Визначні пам’ятки Яготина

У 1759 р. землі у Яготині придбав Кирило Розумовський – останній гетьман Лівобережної України (1750-1764), генерал-фельдмаршал, президент Петербурзької Академії Наук (1746-1765) родом з с. Лемеші що зараз належать до Чернігівської області. В Яготині К. Розумовський збудував величезний маєток, який згодом перейшов у власніть його сина Олексія.

В 1820 р. Олексій Кирилович подарував Яготин своїй доньці Варварі, яка вийшла заміж за М.Г.Рєпніна-Волконського. Тому палац часто називають палацом Розумовських-Рєпніних на честь двох знаменитих родин.

У першій половині XIX сторіччя містечко Яготин, Пирятинського повіту, Полтавської губернії належало князю Б. М. Рєпніну, що володів 9 тисячами десятин землі.

Після революції 1917 р. на землях Яготина було створено два колгоспи, які успішно розвивали багатогалузеве господарство. В місті працював цукрозавод, промислова артіль, побудували маслозавод. Працювали середня та неповно-середня школи, районний Будинок культури, дві районні бібліотеки — для дорослих та дітей, дитяча музична школа.

Сучасний Яготин, мабуть, всі знають за продукцією місцевого молокозавода (торгова марка «Яготинське») і як кінцеву ствнцію електричок з Києва, але це – зовсім не головне і далеко не єдине, чим цікаве місто Яготин. Завітайте до міста і ви самі переконаєтесь, що тут є досить багато цікавих пам’яток.

Теги: Яготин, поїздка, подорож, екскурсія, Яготинський район, туризм, Київщина, Київська область

Пов’язані цікаві місця: