Cелище міського типу Згурівка – центр Згурівського району. З 1762р. належала гетьману К. Розумовському, пізніше – родині Вяземських, а потім перейшла у власність роду Кочубеїв як посаг Софії Миколаївни Вяземської, яка вийшла заміж за Аркадія Васильовича Кочубея — учасника Вітчизняної війни 1812 року, київського віце-губернатора (1830—1837), орловського губернатора (1830—1837), сенатора (з 1842 р.), дійсного статського радника в царській Росії.
Згурівський дендропарк – пам'ятка садово-паркової архітектури XIX ст.
Є дані, що саме він у 1837 р. заснував цікавий парк у Згурівці, який свого часу змагався з найвідомішим дендропарком «Олександрія» у Білій Церкві.
За наказом А. В. Кочубея садівник-швейцарець насадив навколо палацу чудовий парк з рідкісних дерев, були встановлені альтанки, а через ставки перекинуто містки. Від села садибу відгородили ровом. У центральній частині парку знаходилася притока Супою — Хіврине море. Її розчистили, поглибили й перетворили на ставки. Створення парку та його численних екзотичних краєвидів відбувалося не без труднощів і невдач. Окремі насадження погано росли, а деякі навіть загинули.
Після смерті А. Кочубея Згурівка стала належати його сину — Петрові Аркадійовичу Кочубею, який настільки розширив площу насаджень, що потім його почали вважати справжнім творцем цієї зеленої перлини. Петро Аркадійович помер 1892 р. і був похований у парку, а 1894 р. поруч поховали і його дружину. У північній частині парку збереглися могили Петра Аркадійовича Кочубея та його дружини – Варвари Олександрівни (уродженої графині Кушелевої-Безбородько).
Могила П. Кочубея у Згурівці
Крім могильних каменів, про родину Кочубеїв у Згурівці нагадують інші цікаві місця – численні так звані “кочубеївські” будинки, що вирізняються серед більш сучасних будівель великими вікнами та товстими цегляними стінами, “які жодна бомба не проб’є”, як сказав один з мешканців Згурівки. В колишніх господарських будинках маєтків Кочубея зараз облаштовані не надто затишні квартири, але про їх старовинну історію нагадують цікаві деталі. Наприклад, у підвалі того ж таки мешканця “краще, ніж у квартирі” – там є піч, в якій колись готували їжу для робітників, а “підлога викладена цеглою йолочкою” :-).
Кочубеївські будинки у Згурівці
На жаль, згурівський парк за останні десятиріччя втратив всі колишні здобутки. Багато цінних рослин загинуло в 1968—1970 рр. внаслідок підтоплення, яке спричинила зведена на Супої дамба цукрового заводу. Палац Кочубеїв був зруйнований. Але парк залишається визначною пам’яткою Згурівки і ті, кого приваблює ландшафтна архітектура й дендрологія, можуть знайти тут багато цікавого для себе. Подорожуючи Згурівкою, є сенс зробити зупинку й пройтися алеями парку.
Палац Кочубеїв у Згурівці. До нашого часу не зберігся
Висновок. Найбільш цікаві місця та визначні пам’ятки у смт. Згурівка Київської області: дендропарк XIX ст., кочубеївські будинки
Ще цікаві місця: