Львів

Для багатьох Львів – місто Центральної Європи, хоча зважаючи на стан його інфраструктури цього не скажеш. До 1939 року їм ніколи не керували з Москви, і саме тут наприкінці вісімдесятих набрали сили український націоналізм і католицька церква. Уникнувши руйнувань Другої Світової Війни, Львів зберігає історію разом з його башточками і пагорбами.

Львів

Цікаві місця Львова

Львів — найбільше місто Західної України, її неформальна столиця — розташований на берегах річок Полтва і Зубр. Первісне місто засноване у середині XIII ст. на краю пасма Розточчя галицько-волинським князем Данилом Галицьким і назване ім’ям його сина. На пагорбі, що піднімається над округою, постала фортеця, названа Високим Замком.

Уперше поселення згадується 1256 p., а згодом (1272) стає центром князівства. Про ці далекі часи у Львові нагадують руїни фортеці і найстаріша архітектурна пам’ятка міста — Миколаївська церква, побудована в XIII столітті.

1349 р. місто захопив польський король Казимир III Великий, за наказом якого заснували Новий Львів, названий на латинський манер — Леополіс. 1356 р. новобудові надаються міські права, Леополіс поступово стає великим ремісничим (майже ЗО цехів) і торговим центром та перетворюється на головний «базар східної Європи». Тут жили русини, поляки, запрошені ще Данилом Галицьким німці, вірмени і євреї, які вже у XVI ст. складали чверть міського населення. Про вір-менів нагадує Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці (1370), а про винищених нацистами євреїв — залишки синагоги «Золота Роза» (1582).

Наприкінці середніх віків з’явилася безліч міських споруд, які (хай і мозаїчно) створюють дивний архітектурний вигляд історичного серця сучасного Львова, що не має аналогів в Україні. 1998 р. центральна частина міста була включена в Список світової культурної та природної спадщини ЮНЕСКО.

Старе місто розбудовувалося та існувало до першого поділу Речі Посполитої 1772 р. Воно поставало за західноєвропейськими канонами — центральну частину займали ринкова площа, оточена житловими кварталами, храмами та лініями укріплень (загальною площею близько 50 га).

У середині 1527 р. Леополіс був повністю знищений жахливою пожежею і рада міста (з 1540 р.) зобов’язала всередині міських мурів будувати лише кам’яниці. Система фортифікаційних споруд Леополіса склалася до середини XV ст. і проіснувала близько трьох віків, витримавши десятки облог. Іноді міська громада відкуповувалася від агресорів і лише одного разу Леополіс був захоплений шведським королем Кар-дом XII (1704).

Площа Ринок створювалася в середині XIV ст. і відповідала середньовічним традиціям європейського містобудування, її архітектурний ансамбль сформувався у другій половині XVI — початку XVIII ст. Центральну частину площі займає обов’язковий компонент середньовічного міста — ратуша. Перша з’явилася тут ще наприкінці XIV ст., а нинішня своєю вежею розрізала львівське небо 1835 р. Площу щільним каре оточують 44 будинки, що належали в минулому купцям та іменитим городянам. Найвідоміший з них — Чорна кам’яниця, первісне створена 1589 р. італійськими майстрами і облицьована згодом почорнілим вапняком.

Після першого поділу Речі Посполитої 1772 р. Леополіс відійшов Австрії, дістав назву Лемберг і перетворився на столицю великого регіону. Місто миттєво змінило свій вигляд (укріплення розбирають), його прикрасили чарівні будівлі у стилі віденського класицизму: театру Скар-бека (1842, нині театр ім. М. Заньковецької), Оссолінеум (1830, нині наукова бібліотека ім. В. Стефаника), Галицького сейму (1881, нині головний корпус університету ім. І. Франка), театру опери і балету ім. С. Кру-шельницької (1900), Львівського залізничного вокзалу (1903) та багато інших. У ці часи сформувався архітектурний ансамбль центру Львова, що й сьогодні приголомшує гостей міста.

Пам’ятки міста Львів

Ресторани Львова

Детальніше…