Лемеші

Лемеші (рус. – Лемеши) – село розташоване на автотрасі Київ-Чернігів за 9 кілометрів від Козельця. Незважаючи на свій невисокий сучасний адміністративний статус, це місце теж має цікаві місця та визначні історичні пам’ятки. Це родинне гніздо Розумовських.

Цікаві місця у с. Лемеші Козелецького району

Тут можна побачити ще одне цікаве мыісце – храм-пам’ятник – Трьохсвятительську церкву, яку на вдячність щасливій долі було зведено в 1755 р. на кошти Розумовських.

Цікаві місця у с. Лемеші Козелецького району. Трьохсвятительська церква
Цікаві місця у с. Лемеші Козелецького району. Трьохсвятительська церква

Саме тут до пожежі 1854 р. стояла звичайна сільська хата, на сволоці якої було написано «сей дом соорудила року 1711 моя 5 дня раба божия Наталия». В цій хаті у сім’ї реєстрового козака Київського Вишгородського полку Григорія Розума та Наталки з роду Демешок народилося шестеро дітей. Тут минуло дитинство Олексія, щаслива доля якого фантастично змінила на краще життя всієї родини, що дуже бідувала після смерті батька. Діти пасли людський скот, а мати вимушена була тримати корчму, щоб якось прогодувати родину. Але вона завжди вірила в щасливу долю своїх дітей. Тікаючи від злиднів, Олексій поселився у Чемері. Там він навчався у місцевого священика і співав у церковному хорі. Завдяки чудовому голосу та гарній статурі і вроді юнак потрапив до царського двору в хор Анни Іоанівни. Через деякий час він вже одержав титул графа, став управителем усього майна цесарівни Єлизавети Петрівни, а згодом її морганатичним чоловіком та одним з найбагатіших вельмож імперії.

Визначні пам’ятки с. Лемеші Козелецького району

Цікаві місця у с. Лемеші Козелецького району. Земська школа
Цікаві місця у с. Лемеші Козелецького району. Земська школа

У 1755 році на місці старої хати було збудовано церкву, присвячену трьом святителям: Григорію Богослову, Василю Великому та Іоану Златоусту. Церкву видно з траси Чернігів-Київ. Серед сільських одноповерхових будівель вона виглядає величною і піднесеною, хоча її розміри невеликі.

У плані церква являє собою рівнокінцевий грецький хрест. Над високим тетраконховим об’ємом височить могутній барабан, увінчаний витягнутою вгору сферичною главкою. На відміну від собору церква мала інше, сімейне призначення. їй властивий дещо простіший, стриманий зовнішній декор у вигляді трикутних фронтонів, пілястр, простих карнизів та наличників вікон. Головною окрасою внутрішнього декору храму є вишукане барокове ліплення карнизів і капітелей.

Колись церкву прикрашав іконостас, змонтований з фрагментів іконостасу Козелецького собору. Він містив барокові ікони, виконані художником А. Воскобойниковим. На запрестольній стіні у вівтарі церкви зберігся живописний триптих – Спаситель на троні, а з боків – Богородиця та Іоан Хреститель, які моляться за народ. Ці ікони відрес-авровані в 1984 р. і зараз є унікальним зразком монументального живопису кінця XVIII ст. на Сіверщині.

У Лемешах є ще одна значно пізніша цікава пам’ятка. Це будинок земської початкової школи, побудований у 1909-1910 рр. Кошти на її спорудження надав нащадок Розумовських Каміл Левкович, під час відвідування Лемешів у 1908 р. Він замовив проект будівлі архітектору Якубовичу, який спланував її у формах українського модерну.
Характерні для цього художнього напрямку стилізовані вікна зі зрізаними верхніми кутами та майолікові вставки підкреслюють самобутність традиційної української архітектури і є виразною декоративною окрасою будинку.

Ще цікаві місця неподалік: Данівка, Козелець, Остер

Ще цікаві місця: