Козелецький район

Козелецький район (рус. – Козелецкий район) розташований у півдненно-західній частині Чернігівщини, на кордоні з Київською областю. На півдні межує з Броварським, на заході Вишгородським районами Київської області, на півночі з Чернігівським, на сході з Бобровицьким, Носівським, Куликівським районами Чернігівської області.

Пам’ятки Козелецького району

Чемер - пам'ятка Козелецького району
Чемер – пам’ятка Козелецького району
Чемер

У селі Чемер знаходиться цікава пам’ятка Козелецького району – виконаний з дерева в неоготичному стилі палац поміщиків Пашковських. А ще тут придумали виробляти особливо дурманну горілку – чемергас, прозвану в народі косорилівкою.

Детальніше…


Ще цікаві місця: Данівка, Козелець, Остер, Лемеші

На заході територія району омивається Київським водосховищем. Площа району складає 2, 7 тис. кв. км. Населення — 77,5 тис. жителів. Через район пролягають міжнародні автошляхи Одеса-Санкт-Петербург та Київ-Москва. Районний центр — селище міського типу Козелець.

Територія Козелецького району має рівнинний рельєф з великою кількістю місцевих низин. У північній, північно-східній і південно-східній частинах району рівнина подекуди переходить у болота. З північного сходу на захід протікає річка Остер, яка утворила нешироку долину без яскраво виражених схилів. У західній частині з півночі на південь протікає річка Десна, яка утворила заплаву шириною 2 і більше кілометрів. Площа водного дзеркала річок, озер, ставків — 21,3 тис. га. Площа лісів (сосна, дуб, береза, осика, граб, вільха) — 74781 га.

У межиріччі Дніпра і Десни в межах Козелецького та Чернігівського районів розташований регіональний ландшафтний парк “Міжрічинський”, який є однією з ключових територій Всесвітньої екологічної мережі.

На території району зафіксовано три літописні населені пункти — Остер (1098 р.), Моровійськ (1147р.), тепер Морівськ, Лутава (1155 р.), виявлено поселення епохи неоліту-бронзи (5-2 тис.р. до н.е.), ранньослов’янські поселення першого тисячоліття нашої ери, а також городища, поселення й курганний могильник часів Київської Русі.

Найвідомішою археологічною пам’яткою є поселення трипільської культури біля села Євминка — урочище “Узвіз”.

В районі збереглися пам’ятки архітектури XI та XVIII ст.

Традиційно розвивалися ремесла: ткацтво, лозоплетіння, художнє різьблення по дереву.

На Козелеччині народилися: останній гетьман Лівобережної України К.Розумовський та його брат державний діяч О.Розумовський, патофізіолог, засновник вітчизняної реаніматології В.Неговський, невропатолог, академік медичних наук СРСР професор Б.Маньківський, письменник, Герой Радянського Союзу Ю.Збанацький, співак, соліст Большого театру у Москві (Росія) Г.Нелєпп, поет і етнограф О.Шишацький-Ілліч, композитор Г.Пономаренко. Тут мешкали і працювали: великий український поет Т. Шевченко, історик Д.Яворницький, художник О.Сластіон, польський письменник М.Чайковський, знайшов спочинок відомий чуваський поет М.Сеспель.

Ще цікаві місця: