Палац Розумовського у Яготині

Колишній власник Яготина – Кирило Розумовський, останній гетьман Лівобережної України, збудував величний палац у містечку.

Таким був палац Розумовського у Яготині (з картини Лазарєва П.Є., 1807 р.)
Таким був палац Розумовського у Яготині (з картини Лазарєва П.Є., 1807 р.)

Палац передавався у спадок сину гетьмана, пізніше належав родині Рєпніних-Волконських, потрапивши до них в якості посагу, коли онучка гетьмана, Варвара, виходила заміж за М. Г. Рєпніна-Волконського.

Ротонда - дивом вцілліла частина палацу Розумовських-Рєпніних
Ротонда – дивом вцілліла частина палацу Розумовських-Рєпніних

Основний палац був побудований з дерева. Хоча це і не позбавляло його привабливості, однак призвело, зокрема, до того, що він згорів у 1917 р. Більш пізня житлова кам’яна будівля збереглася довше, проте з часом її теж зруйнували, зберігши лише частину одного крила палацу, де зараз знаходиться Яготинська картинна галерея.

Руїни палацових споруд у Яготині
Руїни палацових споруд у Яготині

На жаль, у сучасному Яготині мало що нагадує про велич колись прекрасного палацу: відбудований Флігель Тараса Шевченка, Яготинська картинна галерея, кілька дивом уцілілих господарських споруд, ротонда та руїни у Яготинському парку – ось і все, що ще можна оглянути власними очима. А уяву про архітектуру палацу можна отримати лише з акварелей П.Є. Лазарєва, та й ті знаходяться не у Яготині, а в фондах Національного художнього музею України в Києві.

Пов’язані визначні місця