Івано-Франківськ

Івано-Франківськ — найбільше місто і центр Івано-Франківської області — лежить на межиріччі Бистриць (Солотвинської та Надвірнянської), поруч із місцем їх злиття. 1662 р. польський коронний гетьман Станіслав Потоцький заснував поселення, назвавши його на свою честь Станіславів, і домігся для нього магдебурзького права. Сюди запросили вірменів і євреїв, працьовитість і заповзятливість яких, помножені на можливості Потоцьких, уже до кінця XVII ст. перетворили Станіславів на великий ремісно-торговий центр на перетині жвавих шляхів.

Найстарішими спорудами Станіславова є палац Потоцьких (1682) і парафіяльний костел Пресвятої Діви Марії (1703), що з 1979 р. править за музей мистецтв. Неодмінний архітектурний атрибут західноукраїнського міста — ратуша — постала в центрі ринкової площі 1695 р. Між світовими війнами її докорінно перебудували поляки і перетворили у найвідомішу конструктивістську споруду Західної України. Над ратушею, де нині розміщена експозиція краєзнавчого музею, 1990 р. вперше у країні замайорів жовто-синій прапор — майбутній символ незалежної України.

На початку XVIII ст. єзуїти звели найзначніший у місті костел (1729), що згодом став кафедральним Воскресенським собором Української греко-католицької церкви. 1801 p. австрійський уряд викупив місто у Потоцьких, із встановленням радянської влади воно стало називатися Станіслав, а 1962 р. перейменовано на Івано-Франківськ.

Цікаві місця Івано-Франківська

  1. Міська ратуша – вежа, що підіймається з основи хреста і має висоту 49,5 метрів, закінчується своєрідним куполом, що нагадує військовий шолом, який вкритий позолотою і є єдиною цивільною спорудою в Європі з таким покриттям.
  2. Художній музей – зразок барокової культової архітектури з деякими рисами Ренесансу, художня довершеність споруди полягає в простоті та лаконічності.
  3. Покровський собор – багато прикрашена живописними і скульптурними творами внутрішня частина собору, галерея з 14-ти великих колон з фігурами та чудові фрески на стінах.
  4. Пам’ятник Адаму Міцкевичу – скульптура з книгою в руках у хвилину натхнення. Первісна фігура була витесана з італійського корарського рожевого мармуру, важила 8 тонн і мала висоту 2,31 м. Урочисте відкриття відбулося 20 листопада 1898 р. при великому здвизі народу.
  5. Обласна музична філармонія – Цікаве місце у Івано-Франківську для поціновувачів театрального мистецтва.
  6. Будинок обласного управління Ощадбанку – цікава будівля у Івано-Франківську, на момент будови це місце була одним з найбільш імпозантних у місті, за розмірами та архітектурним вирішенням будівля поступалася хіба лише ратуші, вокзалу та реальній школі.
  7. Центральний корпус Медичного університету – збудований у неоренесансному стилі, цегляний чотириповерховий, у формі каре, з багатою ліпниною. Цікаве місце для поціновувачів архутектурних пам’яток.
  8. Палац Потоцьких – показний замок, який один із небагатьох фортечних наземних споруд у реконструйованому вигляді зберігся до наших днів. Цікаве місце для тих, хто цікавиться фортифікаційним мистецтвом.
  9. Станіславівський некрополь – старовинне кладовище, з високохудожніми монументами на могилах. Цікавить любителів пам’ятників та монументального мистецтва.
  10. Єзуїтський костел